Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 17 lutego 2009 r., sygn. II OSK 184/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zygmunt Niewiadomski Sędziowie sędzia NSA Anna Łuczaj sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 17 lutego 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 lipca 2007 r. sygn. akt IV SA/Wa 816/07 w sprawie ze skargi M. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie na rzecz M. R. kwotę 610 (słownie: sześćset dziesięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 26 lipca 2007 r. sygn. akt IV SA/Wa 816/07 oddalił skargę M. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.
Z uzasadnienia wyroku i akt administracyjnych wynika, że Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy decyzją z dnia [...] grudnia 2005 r. Nr [...] ustalił W. i R. J. warunki zabudowy i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie garażu z pomieszczeniem gospodarczym na działce o nr ew. [...] położonej przy ul. [...] w Warszawie.
Następnie, odwołanie od powyższej decyzji złożył M. R. podnosząc zarzut, że decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa i obowiązującej procedury administracyjnej. Zdaniem skarżącego, inwestor nie spełnił wszystkich koniecznych warunków wymaganych do wydania decyzji o warunkach zabudowy. W szczególności nie dostarczył wymaganych prawem dokumentów tj. aktualnych umów z dostawcami mediów, potwierdzenia dostępu do drogi publicznej, projektu zagospodarowania terenu opisanego w sposób graficzny łącznie z charakterystyką projektowanego obiektu, na wiarygodnej i aktualnej mapie, zgodnie z art. 52 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717 ze zm.). Ponadto będąca w aktach kopia nie posiada informacji uprawnionego organu geodezyjnego, w jakiej skali została wykonana i przez kogo. Treść pieczęci na odwrocie kwestionowanej mapy informuje o zakazie rozpowszechniania, co czyni ją nieprzydatną w sprawie, a także stanowi naruszenie prawa geodezyjnego i kartograficznego, podniósł odwołujący się. Natomiast wystąpienie tak poważnych uchybień nie pozwala na wydanie decyzji o warunkach zabudowy także dlatego, że na kwestionowanej mapie nie wykreślono linii rozgraniczających ulicę [...], która przebiegać będzie przez północną część działki [...] w miejscu projektowanego budynku warsztatowo - garażowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right