Wyrok NSA z dnia 26 stycznia 2016 r., sygn. II OSK 1278/14
W praktyce występują sytuacje, kiedy zbyt wąskie rozumienie sąsiedztwa, determinujące wielkość wyznaczonego obszaru do analizy cech zabudowy, nie jest adekwatne do potrzeb zachowania ładu przestrzennego. Oznacza to, że w każdej indywidualnej sprawie organ określający warunki zabudowy musi poddać analizie obszar tworzący urbanistyczną całość, tak aby możliwe było dokonanie rzetelnej oceny sytuacji faktycznej pod względem możliwości zrealizowania planowanej inwestycji, przy jednoczesnym zachowaniu koniecznych wymogów wynikających z ustawy.
Teza od Redakcji
Dnia 26 stycznia 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Leszek Kamiński (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędzia del. WSA Jerzy Bortkiewicz Protokolant starszy inspektor sądowy Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 20 grudnia 2013 r. sygn. akt II SA/Gl 905/13 w sprawie ze skargi A. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 11 marca 2013 r. nr ... w przedmiocie warunków zabudowy terenu oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 20 grudnia 2013 r., sygn. akt II SA/Gl 905/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę A. J., zw. dalej skarżącym, na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K., zw. dalej SKO, z dnia 11 marca 2013 r. w przedmiocie warunków zabudowy terenu. W motywach wyroku Sąd I instancji powołał się na następujący stan faktyczny i prawny sprawy.
Na wniosek M. i M. B. oraz I. i P. T. z dnia 17 maja 2010 r., wszczęte zostało postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku 5 kondygnacyjnego, bez podpiwniczenia na nieruchomości położonej w K. przy ul. L., na działce nr ...
W ocenie Sądu I instancji, zarówno ustalenie wymagań, jak i analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu zostały dostatecznie dokonane przez organ I instancji, tym samym brak było podstaw do wydania decyzji odmawiającej ustalenia warunków zabudowy dla planowanej inwestycji.