Wyrok NSA z dnia 30 stycznia 2009 r., sygn. II OSK 1338/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bożena Walentynowicz Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędzia del. WSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz /spr./ Protokolant Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 30 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej B. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 14 marca 2007 r. sygn. akt II SA/Lu 448/06 w sprawie ze skargi B. R. na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie z dnia [...] kwietnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie nakazania rozbiórki obiektu budowlanego 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżoną decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego i poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego miasta Lublin z dnia [...] lutego 2006 r. nr. [...] 2. zasądza od Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie na rzecz B. R. kwotę 1270 zł (tysiąc dwieście siedemdziesiąt złotych) tytułem kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 14 marca 2007 r. sygn. akt II SA/Lu 448/06 oddalił skargę B. R. na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2006 r. wydaną w sprawie nakazania rozbiórki obiektu budowlanego.
Przedstawiając w uzasadnieniu stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji wskazał, że w dniu [...] sierpnia 2005 r. przeprowadzono oględziny budynku na działce przy ul. [...] - ul. [...] w Lublinie, budowanego przez B. R.. Oględzin dokonano w obecności inwestora, współwłaścicieli nieruchomości i przedstawiciela Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Z protokołu oględzin wynika, że budynek usytuowany jest na południowej stronie działki od ulicy [...] i posiada trzy kondygnacje. Na parterze budynku znajduje się sklep z obuwiem i odzieżą, pomieszczenie zaplecza socjalnego z sanitariatami, które z powodu braku wodociągu i kanalizacji sanitarnej nie są urządzone i wykończone. Pomieszczenie zaplecza socjalnego nie posiada tynków i posadzki. W piwnicy zainstalowany jest kocioł olejowy i zbiorniki na olej i również brak jest posadzek. Na piętrze budynku od strony zachodniej znajduje się pomieszczenie stanowiące magazyn obuwia, zaś pozostała część to nieużytkowe poddasze. Budynek wyposażony jest w instalację c.o., która według oświadczenia inwestora funkcjonuje. Okna zewnętrzne suteren wychodzą na stronę południową blisko granicy z działką sąsiednią. Dwie elewacje są nieotynkowane. Omawiany budynek posiada przyłącze energetyczne, natomiast brak jest przyłączy wodno-kanalizacyjnych i gazowego. Na budowę przedmiotowego obiektu inwestor nie posiada ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, bowiem pozwolenie z dnia [...] sierpnia 1988 r. zostało uchylone decyzją Wojewody Lubelskiego z dnia [...] marca 1991 r.