Wyrok NSA z dnia 18 stycznia 2008 r., sygn. II OSK 1882/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bożena Walentynowicz (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Alicja Plucińska - Filipowicz Sędzia NSA Henryk Ożóg Protokolant Andżelika Borek po rozpoznaniu w dniu 18 stycznia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 30 sierpnia 2006 r. sygn. akt III SA/Wr 49/06 w sprawie ze skargi L. B. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] grudnia 2005 r., nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 30 sierpnia 2006 r., sygn. akt III SA/Wr 49/06, oddalił skargę L. B. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] grudnia 2005 r., nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej.
W uzasadnieniu stanowiska Sąd ten przedstawił następujące okoliczności faktyczne i prawne.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we W. decyzją z dnia [...] lutego 2001 r., nr [...], orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u L. B. choroby zawodowej [...] - poz. [...] załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. (Dz. U. Nr 65, poz. 294 ze zm.), zwanego dalej "rozporządzeniem z 1983 r." Ustalono, że skarżący w latach 1974-1999 pracował w Zakładzie "[...]" S.A. jako szlifierz, w tym przez jeden rok jako frezer. Z charakterystyki miejsca pracy wynika, że pomiary środowiskowe wykonane od 1990 r. wykazały dopuszczalne nasilenie hałasu i zapylenia. Organ wskazał, że w orzeczeniu Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy we W. stwierdzono brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej u L. B., zaś rozpoznane u skarżącego zmiany chorobowe w zakresie górnych dróg oddechowych nie są uwzględnione w obowiązującym wykazie chorób, natomiast normy higieniczne na stanowisku pracy pacjenta nie były przekroczone. W orzeczeniu lekarskim z dnia [...] grudnia 2000 r. wydanym w trybie odwoławczym przez Instytut Medycyny Pracy im. [...] w Ł. również stwierdzono brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej u L. B. Rozpoznano przewlekły [...] z objawami [...] i skrzywienie przegrody nosa. Orzeczono, że stwierdzone zmiany nie wykazują związku przyczynowego z warunkami pracy na stanowisku szlifierza. Według oceny środowiskowej stężenie pyłów w miejscu pracy nie przekraczało NDS. Rozpoznane schorzenie [...] miało podłoże infekcyjne i nie przedstawiało klinicznych cech choroby zawodowej.