Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 marca 2008 r., sygn. I OSK 537/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Izabella Kulig - Maciszewska Sędziowie sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) sędzia del. WSA Marzenna Linska - Wawrzon Protokolant Anna Harwas po rozpoznaniu w dniu 27 marca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 21 listopada 2006 r. sygn. akt III SA/Kr 871/05 w sprawie ze skargi K. P. na rozkaz personalny [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 21 listopada 2006 r. sygn. akt III SA/Kr 871/05 oddalił skargę K. P. na rozkaz personalny [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.

Komendant Powiatowy Policji w O. rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...][...], na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 06 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz.U. z 2002 r., Nr 7 poz. 58 z późn. zm. - dalej powoływana jako ustawa o Policji) oraz art.108 § 1 kpa, zwolnił sierż. szt. K. P. ze służby w Policji z dniem [...] kwietnia 2005 r., nadając tej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. W uzasadnieniu organ stwierdził, że K. P. od dnia 6 kwietnia 2004 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Dnia 24 lutego 2005r skierowano go do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej Nr [...] w K. w celu ustalenia jego dalszej zdolności do służby w Policji. Do dnia 5 kwietnia 2005 r. skarżący do badań jednak nie przystąpił. Skoro upłynął okres 12 miesięcy nieprzerwanego zwolnienia lekarskiego, to spełnione są przesłanki do zwolnienia K. P. ze służby na wskazanej podstawie. Za rozwiązaniem stosunku służbowego przemawia także brak rokowań co do szybkiego powrotu policjanta do pracy oraz konieczność uwolnienia zajmowanego przez skarżącego etatu w celu ochrony interesu społecznego, interesu służby i dobra jednostki organizacyjnej Policji, "której zadaniem jest prawidłowe zabezpieczenie ładu, porządku publicznego i ochrona mienia na podległym terenie".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00