Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2007 r., sygn. I OSK 1746/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski Sędziowie Janina Antosiewicz NSA Zygmunt Zgierski (spr.) Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2007r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 maja 2005r. sygn. akt I SA/Wa 535/05 w sprawie ze skargi J. G. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy nabycia mienia Skarbu Państwa z mocy prawa 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Skarbu Państwa na rzecz adwokata M. W. kwotę 292,80 zł (dwieście dziewięćdziesiąt dwa złote osiemdziesiąt groszy) tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 maja 2005 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. G. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] w przedmiocie odmowy nabycia mienia Skarbu Państwa z mocy prawa.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne:
W dniu 21 lipca 2004 r. J. G. wystąpił do Wojewody Mazowieckiego z wnioskiem o wydanie deklaratoryjnej decyzji administracyjnej, potwierdzającej przejście na Gminę Warszawa Centrum prawa własności nieruchomości zajętej pod drogi publiczne, a stanowiącej część ulicy [...] i część ulicy [...].
Decyzją z dnia 15 listopada 2004 r. Wojewoda Mazowiecki odmówił stwierdzenia nabycia przez Gminę Warszawa-Centrum z mocy prawa, z dniem 1 stycznia 1999 r., prawa własności nieruchomość położonej w Warszawie i stanowiącej część działki gruntu oznaczonej numerem 67, zajętej pod drogę publiczną - ulicę [...]. Rozstrzygnięcie Wojewody, decyzją z dnia [...], utrzymał w mocy Minister Infrastruktury.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji, organ administracji publicznej podniósł, że z zaświadczenia z dnia 10 stycznia 1950 r., wystawionego przez Sąd Grodzki w Warszawie Oddział Ksiąg Wieczystych wynika, że dla nieruchomości położonej w Warszawie przy ulicy [...] jest urządzona księga hipoteczna o numerze [...], w której jako współwłaściciele wpisani byli W. i H. małżonkowie G.. Na podstawie postanowień Sądu Powiatowego w Pruszkowie z 27 kwietnia 1960 r. i Sądu Rejonowego dla miasta Stołecznego Warszawy z 7 stycznia 1991 roku, spadek po W. G. i H. G. nabył w całości J. A. G..