Wyrok NSA z dnia 5 września 2013 r., sygn. II OSK 900/13
Dnia 5 września 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jacek Chlebny sędzia NSA Wojciech Mazur /spr./ sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Protokolant asystent sędziego Anna Sidorowska-Ciesielska po rozpoznaniu w dniu 5 września 2013 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Rady Powiatu w Jaworze od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 24 stycznia 2013 r. sygn. akt III SA/Wr 558/12 w sprawie ze skargi Wójta Gminy Męcinka na uchwałę Rady Powiatu w Jaworze z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na dokonanie wypowiedzenia warunków płacy i pracy 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Powiatu w Jaworze na rzecz Gminy Męcinka kwotę 120 (sto dwadzieścia) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 24 stycznia 2013 r., sygn. akt III SA/Wr 558/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu po rozpoznaniu skargi Wójta Gminy Męcinka na uchwałę Rady Powiatu w Jaworze z dnia [...] sierpnia 2012 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na dokonanie wypowiedzenia warunków płacy i pracy w punkcie 1. stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały, w punkcie 2. określił, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu do dnia prawomocności wyroku.
W uzasadnieniu orzeczenia Sąd I instancji przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy.
Wójt Gminy Męcinka, pracodawca Z.M., będącego radnym Rady Powiatu w Jaworze, wystąpił pismem z dnia 16 lipca 2012 r. do Rady Powiatu w Jaworze o wyrażenie zgody na dokonanie wypowiedzenia wynikającego z umowy o pracę warunków pracy i płacy radnemu Z.M. (zwanego dalej radnym). W uzasadnieniu Wójt wskazał na nieprawidłowości w pracy radnego (będącego sekretarzem Gminy Męcinka), w tym brak właściwego nadzoru nad powierzonymi zadaniami.
W piśmie z dnia 29 sierpnia 2012 r. radny odniósł się do stawianych zarzutów, podniósł, że u podstaw działania pracodawcy (Wójta) leżą okoliczności związane z wykonywaniem przez radnego mandatu, w tym również brak działania radnego zgodnie z wolą Wójta, tj. nieuleganie jego naciskom. Na tę okoliczność radny powołał treść fragmentów rozmów przeprowadzonych z Wójtem.