Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 24 stycznia 2013 r., sygn. III SA/Wr 558/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Malinowska-Grakowicz Sędziowie Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska Sędzia WSA Marcin Miemiec (sprawozdawca) Protokolant Ewa Pąsiek po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 24 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi Wójta Gminy M. na uchwałę Rady Powiatu w J. z dnia [...] sierpnia 2012 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na dokonanie wypowiedzenia warunków płacy i pracy I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały; II. określa, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu do dnia prawomocności wyroku.
Uzasadnienie
Wójt Gminy M., pracodawca Z. M., będącego radnym Rady Powiatu w J., wystąpił pismem z dnia [...] r. do Rady Powiatu w J. o wyrażenie zgody na dokonanie wypowiedzenia wynikającego z umowy o pracę warunków pracy i płacy radnemu Z. M. (zwanego dalej radnym). W uzasadnieniu Wójt wskazał nieprawidłowości w pracy radnego (będącego sekretarzem Gminy M.), w tym brak właściwego nadzoru nad powierzonymi zadaniami.
W piśmie z dnia [...] r. radny odniósł się do stawianych zarzutów. Podniósł, że u podstaw działania pracodawcy (Wójta) leżą okoliczności związane z wykonywaniem przez radnego mandatu, w tym również brak działania radnego zgodnie z wolą Wójta, tj. nieuleganie jego naciskom. Na tę okoliczność radny powołał treść fragmentów rozmów przeprowadzonych z Wójtem.
Wniosek był przedmiotem obrad Rady Powiatu na sesji w dniu [...] r. Po umożliwieniu radnemu wypowiedzenia się w sprawie, Rada Powiatu podjęła uchwałę nr [...] odmawiającą zgody na wypowiedzenie przez Wójta Gminy M. wynikających z umowy o pracę warunków pracy i płacy radnego. W głosowaniu uczestniczył radny.
Przedmiotową uchwałę zaskarżył Wójt, podnosząc zarzut istotnego naruszenia art. 22 ust. 2, art. 77b ust. 2 i art. 21 ust. 7 ustawy o samorządzie powiatowym oraz art. 7, 77 i 107 k.p.a. oraz wniósł o stwierdzenie jej nieważności.