Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2007 r., sygn. II FSK 754/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Grzelak (sprawozdawca), Sędziowie NSA: Jacek Brolik, Włodzimierz Kubiak, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Barbary M. i Henryka M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 16 stycznia 2006 r. sygn. akt I SA/Gl 457/05 w sprawie ze skargi Barbary M. i Henryka M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 10 stycznia 2005 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Barbary M. i Henryka M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem oddalono skargę z tym uzasadnieniem, że kwestionowana decyzja była trafna z punktu widzenia przepisów prawa materialnego i odpowiadała wymogom procedury podatkowej.

Organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję organu I instancji w przedmiocie odmowy określenia innej wysokości należnego podatku dochodowego od osób fizycznych za 2000 r. niż to wynikało z ich zeznania podatkowego złożonego 24 kwietnia 2001 r. Przebieg sprawy przedstawiony w uzasadnieniu orzeczenia wskazywał, że w owym zeznaniu o wysokości wspólnych dochodów, małżonkowie wykazali wszelkie uznane przez siebie odliczenia od nich i od podatku. Jednakże później Henryk M. /9 maja 2001 r./ złożył skorygowane zeznanie podatkowe za miniony rok, obniżając wysokość osiągniętego w roku podatkowym dochodu, stanowiącego odszkodowanie z tytułu przedterminowego rozwiązania przez pracodawcę umowy o pracę. Korekta spowodowana została informacją urzędu skarbowego, uzyskaną 2 maja 2001 r., z której wynikało, że kwota taka zwolniona jest z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 2000 nr 14 poz. 176 ze zm., dalej: "updf"/, a tym samym bezzasadnie została poddana opodatkowaniu. We wszczętym z tego powodu postępowaniu podatkowym organ I instancji zweryfikował jednak swe uprzednie stanowisko uznając, że przychód ze stosunku pracy nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 updf. W rezultacie postępowanie podatkowe zostało umorzone jako bezprzedmiotowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00