Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2006 r., sygn. I OSK 1329/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Adamiak (spr.), Sędziowie NSA Krystyna Borkowska, Anna Łuczaj, Protokolant Tomasz Zieliński, po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2006r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy Godkowo od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 13 września 2005r. sygn. akt II SA/Ol 403/05 w sprawie ze skargi Wojewody Warmińsko-Mazurskiego na uchwałę Rady Gminy Godkowo z dnia 25 lutego 2005r. nr XXIII/121/2005 w przedmiocie regulaminu przyznawania dodatków i innych składników wynagrodzenia dla nauczycieli oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Rada Gminy Godkowo podjęła w dniu 25 lutego 2005 r. uchwałę Nr XXIII/121/2005 w sprawie: uchwalenia Regulaminu przyznawania dodatków i innych składników wynagrodzenia dla nauczycieli. Uchwałę tę podjęto na podstawie art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.) oraz art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.).

Wojewoda Warmińsko-Mazurski wniósł do sądu administracyjnego skargę żądając stwierdzenia nieważności § 7 ust. 3 Regulaminu przyznawania dodatków i innych składników wynagrodzenia dla nauczycieli, stanowiącego załącznik do uchwały Rady Gminy Godkowo z dnia 25 lutego 2005 r. Nr XXIII/121/05. Zarzucił, iż w § 7 ust. 3 wskazanego Regulaminu rada gminy zadecydowała, iż wynagrodzenie nauczyciela za jedną godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się w sposób określony w ust. 1, o ile w czasie realizacji tego zastępstwa zajęcia były prowadzone zgodnie z planem nauczania danej klasy (grupy) przez nauczyciela posiadającego wymagane kwalifikacje do ich prowadzenia. W ocenie skarżącego zapis ten uzależnia wypłatę wynagrodzenia nauczycielowi za doraźne zastępstwo od prowadzenia zajęć w czasie zastępstwa zgodnych z planem nauczania danej klasy oraz od posiadania przez nauczyciela kwalifikacji do ich prowadzenia. Z art. 35 ust. 2a i ust. 3 ustawy - Karta Nauczyciela wynika natomiast, że przez godzinę doraźnego zastępstwa, za którą przysługuje nauczycielowi wynagrodzenie, rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela. Ustawodawca nie uzależnił zatem wypłaty wynagrodzenia dla nauczyciela z tytułu prowadzonych w zastępstwie nieobecnego nauczyciela zajęć wychowawczych, dydaktycznych lub opiekuńczych od tego aby zajęcia te były zgodne z planem nauczania danej klasy oraz posiadanymi przez nauczyciela kwalifikacjami do prowadzenia takich zajęć. Wobec sprzeczności § 7 ust. 3 Regulaminu z art. 35 ust. 2a Karty Nauczyciela stwierdzenie jego nieważności jest konieczne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00