Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 3 lutego 2006 r., sygn. I FSK 346/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk-Sadowski (spr.), Sędziowie NSA Juliusz Antosik, Teresa Porczyńska, Protokolant Tomasz Grzybowski, po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2006 r. na rozprawie w Wydziale I Izby Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 28 października 2004 r. sygn. akt I SA/Wr 3768/02 w sprawie ze skargi "M." GmbH z siedzibą w L. na decyzję Izby Skarbowej w W. OZ w W. z dnia 23 września 2002 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec 2000 roku. 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz "M." GmbH z siedzibą w L. kwotę 3.600 /słownie: trzy tysiące sześćset/ zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 października 2004 r. I SA/Wr 3768/02 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił zaskarżoną decyzję Izby Skarbowej w W. OZ w W. określającą "M." GmbH z siedzibą w L. zaległość podatkową i odsetki za zwłokę w podatku od towarów i usług za lipiec 2000 r.
W motywach orzeczenia wskazano m.in., że w przeprowadzonym postępowaniu /zarówno pierwotnym, jak i ponownym/ organy podatkowe stwierdziły m.in. zawyżenie podatku naliczonego o kwotę dotyczącą odliczenia podatku VAT z faktur zakupu wystawionych przez kooperującą ze skarżącą spółkę z o.o. "H." z/s w D. za złomowanie towarów i faktur wystawionych przez inną współpracującą spółkę z o.o. "T." m.in. za złomowanie towarów, za transport i za pracę pomocniczą.
Ostateczna decyzja organu II instancji stała się przedmiotem skargi do sądu administracyjnego, w której zarzucono naruszenie szeregu przepisów prawa podatkowego materialnego i procesowego.
W odpowiedzi na zarzuty zawarte w skardze Izba Skarbowa podtrzymała stanowisko zawarte w zaskarżonej decyzji podając dodatkowe motywy swojego rozstrzygnięcia i wnosząc o oddalenie skargi.
Odnosząc się m.in. do faktur dotyczących złomowania towarów /"H." i sp. z o.o. "T."/ i różnego rodzaju usług i czynności stanowiących koszt działalności spółki "T." organ skarbowy stwierdził, iż spółki kooperujące nie miały podstaw prawnych do wystawiania faktur VAT dokumentujących czynności nieistniejące lub dotyczące obciążenia kosztami - tj.: czynności nie podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Kontrahenci mogli wprawdzie umówić się, że będą się wzajemnie obciążać kosztami, ale czynność ta - jako nie wchodząca w zakres przedmiotowy ustawy o podatku od towarów i usług - nie powinna być potwierdzana fakturą VAT i opodatkowywana podatkiem należnym. Wystawione faktury - w myśl par. 50 ust. 4 pkt 5 lit. "a" rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 109 poz. 1245 ze zm./ - nie mogły stanowić podstawy do odliczenia zawartego w nich podatku naliczonego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right