Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2015 r., sygn. I FSK 1209/14
Prawa do odliczenia podatku naliczonego nie ma ten podatnik, który wiedział lub mógł wiedzieć o tym, że dana transakcja była wykorzystywana do celów oszustwa. Przy czym o tym, czy podatnik mógł wiedzieć, czy też nie mógł wiedzieć, decyduje to, czy podjął wszelkie działania, jakich można było od niego w sposób uzasadniony oczekiwać, w celu upewnienia się, że transakcje, w których uczestniczy, nie wiążą się z przestępstwem.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski (spr.), Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 2 kwietnia 2014 r., sygn. akt I SA/Gd 182/14 w sprawie ze skargi P. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 9 grudnia 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec i sierpień 2008 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 3600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z 2 kwietnia 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, w sprawie o sygn. akt I SA/Gd 182/14, oddalił skargę P. S. - nazywanego dalej "Skarżącym", na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z 9 grudnia 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za lipiec i sierpień 2008 r.
1.2. Stan sprawy Sąd pierwszej instancji przedstawił następująco. Decyzją z 31 maja 2012 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w O. określił Skarżącemu zobowiązanie podatkowe we wskazanym powyżej zakresie. Organ wyjaśnił, że Skarżący prowadził działalność gospodarczą pod firmą P[...] P. S., której przedmiotem była między innymi hurtowa sprzedaż paliw płynnych i dodatków do paliw. Decyzja ta została wydana w oparciu o materiał dowodowy zebrany w trakcie kontroli podatkowej, dotyczącej rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania i prawidłowości obliczenia i wpłacania podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego za okres od stycznia 2007 r. do września 2009 r.