Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 9 października 2008 r., sygn. I GSK 1140/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek Sędziowie Joanna Kabat-Rembelska NSA Maria Myślińska (spr.) Protokolant Marta Ludwików po rozpoznaniu w dniu 9 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 3 lipca 2007 r. sygn. akt III SA/Po 535/06 w sprawie ze skargi S. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] kwietnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 3 lipca 2007 r., sygn. akt III SA/Po 535/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę S. S. - dalej: skarżący - na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] kwietnia 2006 r., nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru, określenia kwoty długu celnego i podatku od towarów i usług, z następującym uzasadnieniem.

W dniu [...] września 2002 r., strona zgłosiła na podstawie dokumentu SAD OBR nr [...] odzież celem objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu. Do zgłoszenia celnego załączono m. in. fakturę oraz świadectwo pochodzenia Form A nr [...] z dnia [...] sierpnia 2002 r.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2004 r., Nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w P. uznał powyższe zgłoszenie celne za nieprawidłowe w części dotyczącej określenia wartości celnej oraz kwoty długu celnego, kwoty podatku od towarów i usług oraz określił kwotę długu celnego.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż dla udokumentowania kraju pochodzenia przedmiotowego towaru z W., tj. kraju znajdującego się w wykazie pozaeuropejskich krajów i regionów rozwijających się, wobec których stosuje się stawki preferencyjne (DEF), strona przedstawiła świadectwo pochodzenia na formularzu nr [...] z dnia [...] sierpnia 2002 r., i na jego podstawie wnioskowała o zastosowanie stawki konwencyjnej. Świadectwo to w trakcie prowadzonego postępowania celnego poddano weryfikacji, która miała na celu potwierdzenie jego autentyczności. Wietnamskie służby celne poinformowały, że świadectwo to nie było wystawione przez organ do którego zwrócono się o weryfikację i że zostało sfałszowane. W związku z tym, stosownie do postanowień wstępnych do Taryfy celnej, do określenia kwoty długu celnego przyjęto stawkę celną autonomiczną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00