Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 3 lipca 2007 r., sygn. III SA/Po 535/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Walentyna Długaszewska ( spr.) Sędziowie WSA Małgorzata Górecka As. sąd. Szymon Widłak Protokolant: sekr. sąd. Katarzyna Skrocka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 lipca 2007 r. przy udziale sprawy ze skargi S. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru, określenie kwoty długu celnego i podatku od towarów i usług o d d a l a s k a r g ę /-/Sz. Widłak /-/W. Długaszewska /-/M. Górecka
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...], Nr [...], [...] Naczelnik Urzędu Celnego uznał za nieprawidłowe zgłoszenie celne z dnia [...] dokonane w formie pisemnej na dokumencie SAD OBR [...] dotyczące procedury dopuszczenia do obrotu towaru - odzieży, w części dotyczącej określenia wartości celnej oraz kwoty długu celnego i kwoty podatku od towarów i usług oraz określił kwotę długu celnego w wysokości [...] zł oraz kwotę podatku od towarów i usług w wysokości [...] zł.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, że w dniu [...] strona zgłosiła na podstawie dokumentu SAD OBR nr [...] celem objęcia procedurą dopuszczenia do obrotu odzież. Do zgłoszenia celnego strona załączyła m. in. fakturę oraz świadectwo pochodzenia Form A nr [...] z dnia [...]. Przedmiotowe zgłoszenie celne zostało przyjęte jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 64 § 1 i § 2 Kodeksu celnego i zgodnie z art. 70 Kodeksu celnego przystąpiono do jego weryfikacji, podczas której zakwestionowano wiarygodność przedłożonej faktury z uwagi na zbyt niską cenę sprowadzonego towaru do jego rzeczywistej wartości. Ustalono to na podstawie cen importowanej odzieży pochodzącej z krajów Dalekiego Wschodu stosowanych w transakcjach kupna-sprzedaży w handlu hurtowym, w których posiadaniu jest organ celny. W celu ustalenia rzeczywistej wartości towaru pobrano próbki i przekazano je do ekspertyzy do Centrum Badań i Ekspertyz Towaroznawczych Akademii Ekonomiczne w celu określenia ceny hurtowej na rynku polskim tego rodzaju towarów podobnych, z uwzględnieniem jakości i gatunku towaru. W ten sposób wartość importowanego towaru ustalono na zasadzie metody "ostatniej szansy", określonej w art. 29 Kodeksu celnego.