Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 września 2005 r., sygn. II OSK 64/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Hauser, Sędziowie NSA Janina Kosowska, Ludwik Żukowski (spr.), Protokolant Łukasz Celiński, po rozpoznaniu w dniu 13 września 2005 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy Chojna od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 27 października 2004 r. sygn. akt II SA/Sz 525/04 w sprawie ze skargi Gminy Chojna na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 29 kwietnia 2004 r. Nr PN.2.R.0911-78/2004 w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Chojna oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Uchwałą nr XIX/148/2004 z dnia 26 marca 2004 r. Rada Miejska w Chojnie przystąpiła do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tej Gminy, z powołaniem się na art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2002 r. (powinno być: "2003 r.") o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U.

Nr 80, poz. 717 ze zm.; dalej: u.p.z.p.). W uchwale podjęto dwa rozstrzygnięcia:

1) określono obszar, w stosunku do którego następuje wszczęcie procesu planistycznego (obręby geodezyjne Nawodna i Lisie Pole), oraz 2) określono, że przedmiotem planu, jaki w przyszłości ma objąć wskazany obszar będzie przeznaczenie terenów o funkcji rolniczej na lokalizację siłowni wiatrowych wraz

z infrastrukturą techniczną.

Wojewoda Zachodniopomorski badając tę uchwałę z punktu widzenia jej legalności wydał rozstrzygnięcie nadzorcze z dnia 29 kwietnia 2004 r.

nr PN.2.R.0911-78/2004, którym stwierdził nieważność opisanej wyżej uchwały w całości. Argumentując rozstrzygnięcie wskazał, że zgodnie z przepisem art. 9 ust. 4 u.p.z.p. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (dalej: studium) wiąże organy tej gminy przy sporządzaniu planów miejscowych. Skoro Rada Miejska w Chojnie w studium przyjętym uchwałą nr XLII/443/2001 z dnia 28 grudnia 2001 r. w rozdziale 13.5 zatytułowanym "Elektroenergetyka" ustaliła, że na spornym obszarze "zaleca się promować budowę małych elektrowni wiatrowych", a przystępując do sporządzenia miejscowego planu rozstrzygnęła o usytuowaniu na tymże obszarze "dużych farm wiatrowych", to doszło do naruszenia powołanego art. 9 ust. 4 u.p.z.p. W ocenie organu nadzoru przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu jest jednym z etapów sporządzania planu miejscowego w rozumieniu art. 9 ust. 4 u.p.z.p. Odstąpienie w tej fazie procesu planistycznego od zadań wyznaczonych w studium jest naruszeniem prawa uzasadniającym stwierdzenie nieważności badanej uchwały.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00