Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 marca 2005 r., sygn. FSK 1353/04

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Borkowski, Sędziowie NSA Edyta Anyżewska (spr.), Jerzy Rypina, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 10 marca 2005 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Marka D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 24 lutego 2004 r. sygn. akt I SA/Ka 263/03 w sprawie ze skargi Marka D. na decyzję Izby Skarbowej w K. z dnia 30 grudnia 2002 r. (...) w przedmiocie ulgi z tytułu nauki zawodu 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Marka D. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Marka D. na decyzję Izby Skarbowej w K. z dnia 30 grudnia 2002 r., którą organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzją Urzędu Skarbowego w Z. z dnia 9 sierpnia 2002 r. odmawiającą podatnikowi przyznania ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wyszkolenia ucznia w zawodzie blacharza samochodowego.

Organy podatkowe uznały, że ani wnioskodawca, ani żaden inny wspólnik spółki cywilnej PPHU "F." /przekształconej z dniem 17 grudnia 2001 r. w spółkę jawną "F.-D."/ nie dysponowali kwalifikacjami zawodowymi niezbędnymi w świetle art. 27c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /t.j. Dz.U. 2000 nr 14 poz. 176 w zw. z par. 9 ust. 4 par. 7 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1992 r. w sprawie organizowania i finansowania praktycznej nauki zawodu, praw i obowiązków podmiotów organizujących tę naukę oraz uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu /Dz.U. nr 97 poz. 479/ do szkolenia uczniów, a od posiadania tych kwalifikacji wskazany przepis updf uzależnia prawo do ulgi uczniowskiej.

Nie było kwestionowane legitymowanie się przez Marka D. stosownymi uprawnieniami pedagogicznymi do szkolenia uczniów.

Wnioskodawca wywodził w toku postępowania instancyjnego, że kwalifikacje Marka D. są co najmniej równorzędne z tytułem mistrza w nauczanym zawodzie, bowiem posiada on tytuł technika mechanika o specjalności naprawa i eksploatacja pojazdów samochodowych, uzyskany w wyniku ukończenia Technikum Zawodowego Zespołu Szkół Samochodowych dla Pracujących w G.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00