Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 8 września 2005 r., sygn. FSK 2083/04

Wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego jest uprawnieniem, z którego Sąd korzysta gdy ma wątpliwości co do "konstytucyjności" przepisu. Gdy ich nie ma, nie może być do tego zmuszony wnioskiem strony.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej skargi kasacyjnej Andrzeja J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 5 maja 2004 r. I SA/Gd 1290/03 w sprawie ze skargi Andrzeja J. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 30 września 2003 r. (...) w przedmiocie zarzutów w sprawie prowadzonego postępowania egzekucyjnego - oddala skargę kasacyjną; (...).


UZASADNIENIE

Stan sprawy przedstawiał się następująco:

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w G. uznał za bezzasadne zarzuty Andrzeja J. w przedmiocie nieistnienia obowiązku i niedopuszczalności egzekucji w sprawie postępowania egzekucyjnego do majątku zobowiązanego na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez wierzyciela - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w W., obejmującego należność z tytułu opłaty za niedopełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC w kwocie 3.300 zł oraz odmówił umorzenia postępowania egzekucyjnego.

Na powyższe postanowienie Andrzej J. złożył zażalenie.

Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie.

W ocenie organu II instancji organ egzekucyjny trafnie rozstrzygnął w kwestii zarzutów podniesionych przez zobowiązanego. Stosownie bowiem do art. 34 par. 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie zarzutów zgłoszonych na podstawie art. 33 pkt 1-5 /w tym nieistnienia obowiązku - pkt 1/ wypowiedź wierzyciela jest dla organu egzekucyjnego wiążąca. Postanowieniem z dnia 23 czerwca 2003 r. /utrzymanym w mocy postanowieniem organu odwoławczego z dnia 19 sierpnia 2003 r./ - wierzyciel potwierdził istnienie i wymagalność obowiązku objętego wymienionym tytułem wykonawczym. Ponadto organ egzekucyjny, prawidłowo oparł się na tej części wypowiedzi, w której wierzyciel wykazuje dopuszczalność egzekucji administracyjnej powołując się w tym zakresie na art. 52 ust. 2 w związku z art. 90e ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej /t.j. Dz.U. 1996 nr 11 poz. 62 ze zm./.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00