Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 7 sierpnia 1998 r., sygn. IV SA 363/97

Tylko stowarzyszenia wyższej użyteczności mogły na podstawie przepisów dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych /Dz.U. 1952 nr 4 poz. 31/ uzyskiwać od przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego zezwolenia na nabycie nieruchomości /art. 5 dekretu/, a następnie skutecznie wszczynać postępowania wywłaszczeniowe /art. 17 dekretu/. Jeżeli zaś wywłaszczenie nastąpiło na rzecz stowarzyszenia zwykłego, to mogą zachodzić przesłanki do stwierdzenia nieważności takiej decyzji i wyeliminowania jej z obrotu prawnego.

 

uchyla zaskarżoną decyzję.


UZASADNIENIE

Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast decyzją z 20.1.1997 r. na podstawie art. 156 par. 1 pkt 2, art. 157 par. 1 i art. 158 par. 1 Kpa, po rozpatrzeniu wniosków Wandy G. i innych o stwierdzenie nieważności orzeczenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w P. z 9.2.1956 r. o wywłaszczeniu nieruchomości położonej w P. oraz utrzymującej to orzeczenie decyzji Odwoławczej Komisji Wywłaszczeniowej przy Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w P. z 1.6.1956 r. - odmówił stwierdzenia nieważności ww. decyzji.

W uzasadnieniu swego stanowiska organ administracji podniósł, iż nie zachowały się oryginalne akta wywłaszczeniowe sprawy, a przesłane dokumenty są kopiami, nadesłanymi przez Archiwum Państwowe w P. oraz przez PTTK, wykonanymi z dokumentów będących w ich posiadaniu. Ten brak dokumentacji powoduje, że ustalając, iż nieruchomość była niezbędna dla realizacji narodowych planów gospodarczych, oparł się na kopii zachowanych dokumentów, w tym na piśmie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego - Zarząd Urządzeń Turystycznych w P., skierowanym do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego - Działu Inwestycji w W. /za pośrednictwem Komitetu do Spraw Turystyki/ z prośbą o udzielenie zezwolenia na nabycie w trybie dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji planów gospodarczych nieruchomości położonej w P., z przeznaczeniem na budowę Domu Turysty, i pozwoleniu przewodniczącego PKPG z 15.10.1954 r. udzielonym PTTK-ZUT w P. na nabycie tej nieruchomości, oraz opinii Prezydium WRN w P. z 15.9.1954 r. poprzedzającej to zezwolenie, w której wyrażono pogląd, że budowa Domu Turysty w P. jest niezbędna z uwagi na wzrastający ruch turystyczny. Wskazano, że wywłaszczenie nieruchomości na podstawie przepisów dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. było możliwe w razie spełnienia następujących przesłanek:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00