comment
Artykuł
Data publikacji: 2006-06-20
Zmiana warunków pracy i płacy
Wypowiedzenie warunków pracy i płacy ma miejsce wtedy, gdy pracodawca przedstawi pracownikowi propozycję nowych warunków zatrudnienia. Do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się przepisy dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę.
Marek Lisowski
Istotą wypowiedzenia zmieniającego, czyli wypowiedzenia warunków pracy i płacy, jest pogorszenie istotnych warunków zatrudnienia pracownika. Następuje to w drodze jednostronnej czynności prawnej dokonanej przez pracodawcę. Wypowiedzenie warunków pracy i płacy jest dokonane, jeżeli pracodawca zaproponuje pracownikowi na piśmie nowe warunki pracy, wypowiadając jednocześnie dotychczas obowiązujące.
Zakres wypowiedzenia zmieniającego
Pogorszenie warunków pracy i płacy w drodze wypowiedzenia zmieniającego dotyczy tych warunków zatrudnienia, które podlegają uzgodnieniu między stronami stosunku pracy, a więc warunków pracy i płacy objętych treścią umowy o pracę. Przypomnijmy, że umowa o pracę powinna określać warunki pracy i płacy, a w szczególności rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy (ze wskazaniem składników wynagrodzenia) oraz wymiar czasu pracy. Tak więc wypowiedzenie zmieniające może obejmować np. zmianę charakteru pracy, zmianę stanowiska czy też zmianę poszczególnych składników wynagrodzenia oraz ich wysokości. W tym trybie nie można jednak zmienić rodzaju umowy o pracę. Kwestia dopuszczalności dokonania w drodze wypowiedzenia warunków pracy i płacy zmiany rodzaju umowy o pracę - z umowy zawartej na czas nieokreślony na umowę zawartą na czas określony, była rozpatrywana przez Sąd Najwyższy. W uchwale z 28 kwietnia 1994 r., sygn. akt I PZP 52/93, sąd orzekł, że
Pozostało 82% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka