comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-02-13
Ochrona zdrowia i życia pracowników
BHP, czyli obowiązki pracodawcy
Pracodawca powinien analizować przyczyny wszystkich wypadków przy pracy, chorób zawodowych oraz innych chorób związanych z warunkami środowiska pracy. Dopiero na podstawie tych analiz można stosować właściwe środki zapobiegawcze. Działania takie powinny być prowadzone ciągle, a nie tylko przez krótki okres, gdy zdarzy się wypadek przy pracy lub zostanie stwierdzona choroba zawodowa.
Krystyna Zakrzewska-Szczepańska, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Pracodawcy, zwłaszcza rozpoczynający działalność, starają się minimalizować koszty prowadzonych działań, w tym związanych z zapewnieniem właściwych warunków pracy. Należy jednak pamiętać, że wynikiem niewypełniania przez pracodawców obowiązków w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy są wypadki przy pracy i choroby zawodowe.
Wypadki przy pracy
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z 12 czerwca 1975 r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (j.t. Dz.U. z 1983 r. Nr 30, poz. 144 z późn.zm.) za wypadek przy pracy uważa się zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło:
• podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych,
• podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności w interesie zakładu pracy, nawet bez polecenia,
• w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji zakładu pracy w drodze między siedzibą zakładu pracy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.
W razie wypadku przy pracy pracodawca jest obowiązany podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalić w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyny wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom.
Koszty związane z ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy ponosi pracodawca (art. 234 § 4 k.p.).
Szczegółowe obowiązki pracodawcy określa rozporządzenie Rady Ministrów z 28 lipca 1998 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposobu ich dokumentowania, a także zakresu informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy (Dz.U. Nr 115, poz. 744).
Pozostało 94% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka