Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 30 października 2024 r., sygn. II SA/Sz 621/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Wojciechowska Sędziowie Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj (spr.), Asesor WSA Krzysztof Szydłowski Protokolant starszy inspektor sądowy Aneta Ciesielska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 30 października 2024 r. sprawy ze skargi J. R. na akt Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie z dnia 20 czerwca 2024 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby I. uchyla zaskarżony akt, II. uznaje uprawnienie skarżącej J. R. do zwrotu kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby w wysokości ceny miesięcznego biletu kolejowego 2 klasy pociągu osobowego.
Uzasadnienie
1. J. R. (dalej przywoływana jako: "Skarżąca"), wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie skargę na akt Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie z dnia 20 czerwca 2024 r. dotyczący odmowy zwrotu kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby z miejscowości pobliskiej za okres od września 2022 r. do marca 2024 r., w kwocie 324 zł miesięcznie, ustalonej na podstawie wysokości ceny miesięcznego biletu kolejowego drugiej klasy pociągu osobowego. Wniosła o uchylenie tego aktu.
Skarżąca podniosła zarzut naruszenia jej uprawnień wynikających bezpośrednio z art. 93 ust. 1 ustawy o Policji, zgodnie z którym każdy policjant zajmujący lokal mieszkalny w miejscowości pobliskiej miejsca pełnienia służby z mocy prawa jest uprawniony do otrzymania zwrotu kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby w wysokości ceny biletów za przejazd koleją lub autobusem.
W uzasadnieniu skargi wyjaśniła, że od 20 listopada 2000 r. jest funkcjonariuszem Policji. Od 1 maja 2002 r. pełniła służbę w Komendzie Powiatowej Policji w S. , gdzie mieszka na stałe. Dnia 1 czerwca 2010 r. skarżąca została przeniesiona z urzędu przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie do pełnienia służby w Komendzie [...]j Policji w S. . Od dnia 1 czerwca 2010 roku Skarżąca korzystała z prawa policjanta do zwrotu kosztów dojazdu z miejsca pełnienia służby uregulowanego w art. 93 ust. 1 ustawy o Policji. Zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby odbywał się zgodnie z wysokością ceny miesięcznego biletu kolejowego drugiej klasy pociągu osobowego na trasie S. -S. -S. bez załączania biletów. Skarżąca wskazała, że od początku dojazd z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby realizowała prywatnym środkiem transportu, który mimo tego, że znacznie przekracza koszt dojazdu środkami komunikacji publicznej, był najdogodniejszym środkiem transportu. Komenda Policji od początku nie żądała żadnych wyjaśnień dotyczących sposobu dojazdu do miejsca pełnienia służby i realizacji wniosków o zwrot kosztów dojazdu, nie informowała też o żadnych zmianach w tym zakresie. W art. 93 ust. 1 ustawy o Policji ustawodawca nie wprowadził wymogu udokumentowania wydatków poniesionych przez funkcjonariusza Policji w celu skorzystania ze środków transportu. W dniu 3 października 2022 r. Skarżąca złożyła wniosek o zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby z miejscowości pobliskiej za miesiąc wrzesień 2022 roku. W dniu 10 października 2022 r. wniosek ten został Jej zwrócony z przypiętą do niego odręczną notatką inspektora w Wydziale Finansów KWP w S. dotyczącą odesłania wniosku z informacją, że najtańszy środek lokomocji na trasie S.-S. oferuje T. za cenę 215 zł (PKP tylko za okazaniem biletu).