Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 grudnia 2015 r., sygn. III SA/Gd 778/15

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Anna Orłowska, Sędzia WSA Alina Dominiak, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Januszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 grudnia 2015 r. sprawy ze skargi P. G. na akt Komendanta Miejskiego Policji z dnia 2 lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby 1) uchyla zaskarżony akt; 2) zasądza od Komendanta Miejskiego Policji na rzecz skarżącego P. G. 257 (dwieście pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Dnia 14 maja 2015 r. P. G. złożył wniosek główny (za rok 2015) oraz wniosek miesięczny (za luty 2015 r.) dotyczący zwrotu kosztów dojazdu do miejsca pełnienie służby.

Pismem z dnia 2 lipca 2015 r. (znak [...]) Komendant Miejski Policji poinformował P. G., że odmawia mu przyznania zwrotu kosztów za dojazdu do miejsca pełnienie służby oraz zwrotu miesięcznego za miesiąc luty 2015 r.

W piśmie tym organ wskazał, że zgodnie z art. 93 ust 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j.: Dz. U. z 2015 r. poz. 355 ze zm.), policjantowi, który zajmuje lokal mieszkalny w miejscowości pobliskiej miejsca pełnienia służby przysługuje zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby w wysokości ceny biletów za przejazd koleją lub autobusem. Jak wynika z treści przepisów realizacja tego obowiązku przez Komendanta Policji następuje w drodze czynności materialno-technicznej, polegającej na zweryfikowaniu dokumentów przedłożonych przez uprawnionego, sporządzeniu stosownych dokumentów i wypłacie osobie zainteresowanej stosownej kwoty pieniężnej, bądź odmowie wypłaty.

Warunkiem otrzymania zwrotu kosztów dojazdu do służby przez policjanta jest zamieszkiwanie w "miejscowości pobliskiej". Miejscowość pobliska w rozumieniu art. 88 ust 4 ustawy o Policji to miejscowość z której czas dojazdu do miejsca pełnienia służby i z powrotem środkami publicznego transportu zbiorowego zgodnie z rozkładem jazdy, łącznie z przesiadkami nie przekracza w obie strony 2 godzin, licząc od stacji (przystanku) położonej najbliżej miejsca zamieszkania do stacji (przystanku) położonej najbliżej miejsca pełnienia służby, bez uwzględnienia czasu dojazdu do i od stacji (przystanku) w obrębie miejscowości, z której policjant dojeżdża oraz miejscowości, w której wykonuje obowiązki służbowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00