Wyrok WSA w Lublinie z dnia 28 czerwca 2018 r., sygn. III SA/Lu 235/18
Policja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Sędziowie WSA Robert Hałabis, WSA Iwona Tchórzewska (sprawozdawca), Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Barański, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 28 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi M. Ś. na akt Komendanta Powiatowego Policji z dnia [...] lutego 2018 r., nr [...] w przedmiocie zwrotu kosztów dojazdu uchyla zaskarżony akt.
Uzasadnienie
Wnioskami z dnia 29 grudnia 2017 r. M. Ś. wystąpił do Komendanta Policji o zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby na trasie [...] - H. za miesiące wrzesień i październik 2017 r.
Pismem z dnia [...] lutego 2018 r. Komendant Policji w odpowiedzi na powyższe wnioski na podstawie art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o policji (Dz. U. z 2017 r., poz. 2067) odmówił zwrotu kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby za wrzesień 2017 r. oraz październik 2017 r. z uwagi na złożenie wniosków po upływie wymaganego terminu.
W uzasadnieniu Komendant Policji wyjaśnił, że zgodnie z treścią art. 93 ust. 1 ustawy o Policji policjantowi, który zajmuje lokal mieszkalny w miejscowości pobliskiej miejsca pełnienia służby, przysługuje zwrot kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby w wysokości ceny biletów za przejazd koleją lub autobusem. Jednakże brak wniosku policjanta o zwrot kosztów dojazdu w nakazanym terminie, to jest w miesiącu następującym po miesiącu, w którym zostały poniesione koszty na dojazd do miejsca pełnienia służby, powoduje, że prawo do zwrotu kosztów nie powstaje. Nie mają przy tym znaczenia motywy i okoliczności, z powodu których policjant nie składa wniosku, mimo, że spełnia przesłanki do zwrotu kosztów dojazdu. Wniosek może być złożony w każdym czasie, ale będzie dotyczył bieżącego rozliczenia kosztów dojazdu. Wypłata dokonywana na rzecz policjanta w związku z dojazdami do miejsca pełnienia służby stanowi bieżące rozliczenie, mające na celu zwrot policjantowi tych kwot, jakie obciążają daną komendę Policji. Możliwość uzyskania zwrotu kosztów dojazdu uzależniona jest od spełnienia merytorycznych przesłanek, jakimi są dokumenty (np. bilety miesięczne, stosowny wniosek o zwrot kosztów) potwierdzające koszty dojazdu (i pełnienie służby) poniesione na bieżąco - w okresie miesięcznym. Dlatego też wymaganym jest złożenie wniosku o zwrot kosztów dojazdu z zachowaniem takiego samego okresu. Celem instytucji zwrotu kosztów dojazdu jest zapewnienie przez organ Policji określonych przychodów na cele bieżące - dojazdy policjanta, który zajmuje lokal w miejscowości pobliskiej miejsca pełnienia służby. W niniejszej sprawie bezspornym jest, że wnioskodawca dojeżdżał do służby we wskazanych miesiącach. Niemniej jednak brak stosownego wniosku złożonego w odpowiednim czasie, a więc w miesiącu następującym po miesiącu, w którym te koszty zostały poniesione powoduje, że prawo do zwrotu kosztów dojazdu nie powstaje. Z tych też względów brak jest podstaw do zwrotu kosztów dojazdu do służby za miesiące wrzesień 2017 r. oraz październik 2017 r.