Aktualność
Umowa o pracę czy umowa cywilnoprawna? Pracownicy wybierają wyższe zarobki
Umowa o pracę z pewnością zapewnia większą stabilność i dodatkowe przywileje pracownicze, jak gwarantowane urlopy. Umowy cywilnoprawne wiążą się z kolei z większą elastycznością, często z możliwością wyboru godzin i długości pracy. Wiążą się też z wyższym wynagrodzeniem. Na zlecenie Pracodawców RP przeprowadzono badanie, mające na celu poznanie opinii pracowników dotyczących preferowanych form zatrudnienia.
Preferencje dotyczące formy zatrudnienia
55% osób pracujących mając do wyboru umowę o pracę i umowę cywilnoprawną z wyższym wynagrodzeniem woli otrzymać wyższe wynagrodzenie. Przy czym 13% przy podejmowaniu decyzji kieruje się wyłącznie wysokością wynagrodzenia bez względu na formę wykonywania pracy zarobkowej - wynika z badania wykonanego na zlecenie Pracodawców RP "Preferencje społeczeństwa wobec formy zatrudnienia". Badanie przeprowadzono w okresie od 8 do 10 listopada 2024 r. metodą CAWI na grupie 1080 osób.
Pierwsze z pytań dotyczyło najważniejszych dla ankietowanych kwestii związanych z zatrudnieniem. Wśród pięciu najczęściej pojawiających się odpowiedzi wskazano:
- 70% wysokość wynagrodzenia,
- 61% dobra atmosfera w pracy
- 42% bezpieczeństwo zatrudnienia,
- 32% balans między życiem zawodowym a prywatnym,
- 24% elastyczne godziny pracy.
Jak wskazują autorzy badania, nie jest zaskakującym to, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników najważniejsza. Podobne wnioski można wyciągnąć z wielu innych badań na przestrzeni lat. Również dobra atmosfera w pracy jest jednym z najczęściej wskazywanych przez pracowników warunków satysfakcji z pracy od dłuższego czasu. Jednocześnie zaledwie 42% ankietowanych wskazuje bezpieczeństwo zatrudnienia. Ważne jest również to, że co trzecia osoba biorąca udział w badaniu ceni sobie balans między życiem zawodowym a prywatnym, a także to, że co czwarta osoba chce mieć elastyczne godziny pracy. Wskazuje to pewien trend wzrostu znaczenia elastyczności relacji między pracownikiem a pracodawcą.
Drugie pytanie dotyczyło preferowanej formy zatrudnienia. 76% osób wskazało na umowę o pracę na czas nieokreślony. Z drugiej jednak strony niemal jedna czwarta ankietowanych nie przywiązuje do umowy o pracę tak dużej wagi.
Wysokość wynagrodzenia a stabilność zatrudnienia
W badaniu zapytano ankietowanych, czy wyższe wynagrodzenie skłoniłoby ich do zmiany formy zatrudnienia na bardziej elastyczną. Okazało się, że podwyżka wynagrodzenia o 5-10% nie byłaby wystarczającym argumentem dla większości, ponieważ tylko 3% ankietowanych zgodziłoby się na zmianę umowy w takiej sytuacji. Jednak wyższe podwyżki były już bardziej atrakcyjne: 11-20% wyższe wynagrodzenie zachęciłoby 13% ankietowanych, a 21-30% większa pensja przekonałaby 22% osób. Mimo to, 21% respondentów nie zmieniłoby formy zatrudnienia na bardziej elastyczną bez względu na ewentualną podwyżkę.
W kolejnym pytaniu zapytano, co jest ważniejsze dla pracowników: stabilność czy wysokość wynagrodzenia. Wyniki pokazały, że 43% ankietowanych (zarówno pracujących, jak i niepracujących) preferuje stabilność nad wysokość wynagrodzenia, podczas gdy 39% ma odwrotną opinię. Wśród osób pracujących, 42% uważa, że wysokość wynagrodzenia jest ważniejsza niż stabilność, a 13% twierdzi, że wynagrodzenie zawsze jest najważniejsze, niezależnie od formy zatrudnienia. W sumie, 55% pracujących przedkłada wysokość wynagrodzenia nad stabilnością pracy.
Nastroje pracowników na rynku pracy
Badanie dotyczyło również nastrojów pracowników odnośnie sytuacji na rynku pracy. Ankietowani odpowiedzieli na pytanie, jak oceniają szansę na znalezienie lepiej płatnej pracy w ciągu 6 najbliższych miesięcy. Aż 38% ankietowanych uważa, że szanse są niskie, a zaledwie 10% ocenia szanse na znalezienie lepiej płatnej pracy jako wysokie.
Podsumowując wyniki badania pracodawcy zwracają uwagę, że stabilność zatrudnienia jest nadal niezwykle istotna dla pracowników. Jak się jednak okazuje, obecnie pracownicy równie wysoko cenią sobie wysokość wynagrodzenia i elastyczność pracy.
Źródło: Pracodawcy RP, raport z badania "Preferencje społeczeństwa wobec firmy zatrudnienia"
Zobacz również: Elastyczne formy zatrudnienia. Korzyści dla pracodawcy >>>
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right