Aktualność
Zasady wystawiania faktur w procedurze SME - zmiany od 1 stycznia 2025 r.
1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy VAT umożliwiające małym firmom korzystanie ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie tylko w państwie członkowskim siedziby, ale także w innych krajach UE (procedura SME). Zmiany zostaną również wprowadzone w rozporządzeniu w sprawie wystawiania faktur. Faktura uproszczona, wystawiana przez podatnika korzystającego ze zwolnienia w ramach procedury SME, będzie zawierać również indywidualny numer identyfikacyjny (numer EX).
Nowelizacja ustawy o VAT z dnia 8 listopada 2024 r. wprowadza szczególną procedurę zwolnienia z VAT tzw. procedurę SME. Ze zwolnienia w Polsce będą mogły korzystać małe przedsiębiorstwa mające siedzibę działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim UE. Z drugiej strony, polskie małe przedsiębiorstwa będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. W związku powyższymi zmianami, Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur, które dostosowuje przepisy do procedury SME.
Faktura uproszczona w ramach procedury SME
Podatnicy zagraniczni korzystający ze zwolnienia na podstawie art. 113a ust. 1 ustawy o VAT (procedura SME) będą mogli skorzystać z możliwości wystawiania faktur z węższym zakresem danych – podobnie jak ma to miejsce w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.
Faktura uproszczona - musi zawierać co najmniej następujące elementy:
- datę wystawienia faktury uproszczonej,
- numer kolejny,
- Imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
- określenie rodzaju dostarczanych towarów lub świadczonych usług,
- ilość dostarczonych towarów lub usług,
- cenę jednostkową towaru lub usługi,
- kwotę należności ogółem
Jednocześnie, zakres danych na fakturze uproszczonej wystawionej przez podatnika korzystającego ze zwolnienia w ramach procedury SME, powinien obejmować również indywidualny numer identyfikacyjny (numer EX).
Zgodnie z art. 113a ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, podatnik dokonujący sprzedaży, który posiada siedzibę działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim niż Polska,, przed rozpoczęciem korzystania ze zwolnienia jest obowiązany uzyskać w państwie członkowskim, na terytorium którego posiada siedzibę działalności gospodarczej, indywidualny numer identyfikacyjny zawierający kod EX. Numer ten powinien się znaleźć na fakturze, podatnika, który będzie korzystał ze zwolnienia od 1 stycznia 2025 roku.
Analogiczna zmiana obejmie również art. 106e ustawy o VAT, przy czym faktura wystawiana przez takiego podatnika nadal jest wystawiana na żądanie nabywcy.
W uzasadnieniu do projektu MF powołuje się na noty wyjaśniające do unijnej Dyrektywy VAT, z których wynika, że państwa członkowskie UE mają możliwość zwolnienia małych przedsiębiorstw z wypełniania niektórych obowiązków, takich jak na przykład wystawianie faktur. W przypadku gdy państwo członkowskie wymaga od MŚP wystawienia faktury, powinna to być faktura uproszczona. Taka faktura uproszczona musi zawierać co najmniej następujące elementy:
- datę wystawienia faktury uproszczonej,
- numer EX małego przedsiębiorstwa,
- określenie rodzaju dostarczanych towarów lub świadczonych usług,
- ilość dostarczonych towarów lub usług,
- wzmiankę, że dostawa jest zwolniona z VAT w ramach programu dla MŚP,
- odniesienie do pierwotnej faktury uproszczonej, w przypadku gdy skorygowano pierwotną fakturę uproszczoną.
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktury >>>
Oprac. Katarzyna Bogucka
Więcej na temat nadchodzących ZMIAN W PRAWIE przeczytasz w INFORLEX:
Uproszczenia dla małych firm w rozliczeniu VAT za granicą od 2025 r. >>>
Procedura SME oraz inne zmiany w VAT od 1 stycznia 2025 r. >>>
-
keyboard_arrow_right