Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 12 czerwca 2024 r., sygn. II SA/Gd 1194/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Diana Trzcińska Sędziowie: Sędzia WSA Katarzyna Krzysztofowicz Asesor WSA Jakub Chojnacki (spr.) Protokolant Specjalista Marta Sankiewicz po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2024 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku z dnia 18 sierpnia 2023 r., nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy C. z dnia 15 maja 2023 r., nr [...].

Uzasadnienie

Pan J. M. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Słupsku (dalej: SKO, Kolegium) z 18 sierpnia 2023 r. w przedmiocie warunków zabudowy.

Decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Wójt Gminy Chojnice decyzją z 15 maja 2023 r. ustalił na wniosek Pani C. P. i Pani H. K., uzupełniony w dniu 21 marca 2022 r., warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie czterech budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz czterech budynków gospodarczych na terenie działki nr [...] położonej w obrębie

[...], w miejscowości K., gmina [...].

W uzasadnieniu decyzji wskazano najpierw, że decyzją z 20 czerwca 2022 r. Wójt Gminy Chojnice ustalił warunki zabudowy dla przedmiotowej inwestycji, jednak SKO po rozpatrzeniu odwołania J. M., decyzją z 19 sierpnia 2022 r. uchyliło ją w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia, ponieważ wyniki analizy powinny umożliwić precyzyjne określenie parametrów inwestycji, które w uchylonej decyzji były niedookreślone.

Wójt ponownie rozpoznając sprawę wyjaśnił, że po uszczegółowieniu analizy i dokładnym określeniu parametrów planowanej inwestycji projekt decyzji ponownie przesłano do uzgodnienia ze Starostą Chojnickim, Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Zarządem Zlewni w Chojnicach, zarządcą drogi wojewódzkiej oraz zarządcą drogi gminnej wewnętrznej, a także z właściwym organem administracji geologicznej w odniesieniu do udokumentowanych złóż kopalin i wód podziemnych. W konsekwencji ustalono m.in.: maksymalną nieprzekraczalną linia zabudowy- 6 m od granicy dz. nr [...], pełniącej funkcję drogi dojazdowej zgodnie z załącznikiem nr 1 do decyzji, wielkość powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki: maksymalnie 10,0% - 11,5%, powierzchnię zabudowy: budynku mieszkalnego i gospodarczego - łącznie maksymalnie 122,5m2 (łącznie dla czterech budynków mieszkalnych i czterech budynków gospodarczych: maksymalnie 490,0m2), szerokość elewacji frontowej budynku: mieszkalnego jednorodzinnego: 13m z tolerancją do 20%, gospodarczego: od 4m do 6m, wysokość budynku mieszkalnego jednorodzinnego: 7m-9m, gospodarczego: 4m-6m, wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej budynku: mieszkalnego jednorodzinnego: maksymalnie 9m, gospodarczego: maksymalnie 6m, powierzchnię biologicznie czynną: minimum 60% powierzchni działki, dostęp do drogi publicznej: pośrednio do drogi wojewódzkiej nr [...], poprzez drogę gminną wewnętrzną (działka nr [...]) oraz dz. nr [...] stanowiącą własność wnioskodawców. Ustalono też, że teren inwestycji nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00