Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 października 2009 r., sygn. IV SA/Wa 735/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aneta Dąbrowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Czerwiński, Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Protokolant Agnieszka Olszewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 października 2009 r. sprawy ze skargi Parafii [...] w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy - oddala skargę -
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z [...] kwietnia 2009r. - zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie -utrzymało w mocy decyzję Prezydenta W. z [...] grudnia 2008 r. ustalającą warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie Dzielnicowego Centrum Kultury z elementami zagospodarowania terenu, pełną infrastrukturą techniczną oraz wjazdem, na części działek nr ew. [...] i [...] z obrębu [...] oraz części działki nr ew. [...] z obrębu [...] przy ul. [...] w W.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy, powołując się na treść art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717, ze zm.) - dalej w skrócie: u.p.z.p., wskazał iż powołany przepis uzależnia zmianę w zagospodarowaniu terenu od dostosowania się do określonych cech zagospodarowania terenu sąsiedniego (tzw. zasady dobrego sąsiedztwa). Regulacja ta ma na celu zagwarantowanie ładu przestrzennego. Ocena spełnienia tego warunku zostaje dokonana przez analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164, poz. 1588) - zwanego dalej: rozporządzeniem. Zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia organ pierwszej instancji wytyczył obszar analizowany i dokonał analizy funkcji, cech zabudowy oraz zagospodarowania terenu. Dokonując analizy brał pod uwagę nie tylko działki bezpośrednio sąsiadujące z działkami, na których planowana jest inwestycja, ale także inne działki znajdujące się w wytyczonym obszarze analizowanym. Przeprowadzona analiza funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu wskazała, iż planowana inwestycja jest zgodna z dobrosąsiedzkimi stosunkami. Ustalenie paramentów planowanej inwestycji nastąpiło zgodne z przepisami rozporządzenia.