Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Brak należytej staranności w obrocie towarami: konsekwencje podatkowe - Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2022 r., sygn. I FSK 196/20

Udział podatnika w tzw. 'karuzeli podatkowej' bez wykazania należytej staranności oraz świadomego zaangażowania w nierzetelny obrót towarami daje podstawy organom podatkowym do zanegowania prawa do odliczenia naliczonego VAT, nawet jeśli towar faktycznie istniał, ale transakcje nie miały gospodarczego uzasadnienia.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia WSA del. Adam Nita (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Wojnarska, po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. [...] E. sp. z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 16 października 2019 r., sygn. akt I SA/Kr 843/19 w sprawie ze skargi P. [...] E. sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 10 maja 2019 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2006 r. i styczeń 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. [...] E. sp. z o.o. w K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie kwotę 10.800 (słownie: dziesięć tysięcy osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 16 października 2019 r., sygn. akt I SA/Kr 843/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (zwany dalej Sądem I instancji) oddalił skargę P. [...] E. Sp. z o.o. w K. (w dalszej części uzasadnienia określanego jako Podatnik, Spółka, Strona lub Skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie (zwanego dalej Organem odwoławczym lub Organem II instancji) z 10 maja 2019 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2006 r. i styczeń 2007 r.

Zarzewiem sporu pomiędzy stronami stosunku podatkowoprawnego stało się przekonanie wyrażone przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. (dalej określanego jako Organ I instancji lub DUKS) w jego deklaratoryjnej decyzji podatkowej, że działając w ramach karuzeli podatkowej Strona pośredniczyła w fakturowym obrocie towarami. Odbywał się on pomiędzy dostawcą krajowym, a podmiotami zagranicznymi. Spółka miała zaś deklarować nierzetelne nabycie towarów i ich nierzetelną wewnątrzwspólnotową dostawę (WDT). Zapatrywanie to podzielił Organ odwoławczy, który we wspominanej już decyzji z 10 maja 2019 r. utrzymał w mocy decyzję DUKS. Jak wyartykułowano, Strona działała w karuzeli podatkowej jako broker, nabywając towar od B. sp. z o.o. z siedzibą w W. – podmiotu, który w karuzeli podatkowej występował zarówno jako organizator, jak i jako jej bufor. Towar zakupiony od B. miał być zaś następnie sprzedawany spółkom B. S.L. z siedzibą w Hiszpanii oraz T. Ltd z siedzibą na Cyprze (spółkom wiodącym).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00