Wyrok NSA z dnia 23 marca 2011 r., sygn. I FSK 559/10
Art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT nie był sprzeczny z prawem UE tylko przy przyjęciu interpretacji, która pozwalała podatnikowi na odliczenie kwoty podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług, o ile były one związane z opodatkowaną działalnością prowadzoną przez tego podatnika.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia WSA del. Maciej Jaśniewicz, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 23 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 28 stycznia 2010 r. sygn. akt I SA/Sz 847/09 w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 17 września 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od lutego 2006 r. do listopada 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w S. kwotę 1200 zł (słownie: jeden tysiąc dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
Wyrokiem z dnia 28 stycznia 2010r., sygn. akt I SA/Sz 847/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę J. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w S. z dnia 17 września 2009 r.
2. Uzasadnienie rozstrzygnięcia Sądu pierwszej instancji
Wojewódzki Sąd Administracyjny przyjął, że spór zaistniały w sprawie sprowadzał się do oceny, czy faktury wystawione przez D. M., P. K., A. K., S. R. dokumentują czynności dostawy usług odpowiednio transportowych, montażowych, rozładunku, zrealizowanych przez wystawców tych faktur. Zdaniem Skarżącego, faktury wystawione przez te podmioty dokumentują czynności faktycznie dokonanych usług i stanowią podstawę do obniżenia podatku należnego. Zdaniem zaś organów podatkowych sporne faktury wystawione zostały przez podmioty nieistniejące i nieuprawnione do wystawiania faktur i nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego, ponieważ stwierdzają czynności, których wykonawcami nie były podmioty w nich wskazane. Takie ustalenie uzasadnia, w ocenie tych organów, przyjęcie, że kwestionowane faktury dokumentują czynności, które w rzeczywistości nie zostały dokonane przez ich wystawców, co w konsekwencji pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego w nich wskazanego, a to stosownie do art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. "a" ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) (dalej: ustawa o VAT).