Wyrok NSA z dnia 29 marca 2011 r., sygn. I FSK 571/10
Wydatki w przypadku podwyższenia kapitału w drodze emisji akcji nie są kosztami uzyskania przychodów w zakresie tych wydatków, bez których nie jest możliwe podwyższenie przez spółkę akcyjną kapitału zakładowego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA del. Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 29 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 22 grudnia 2009 r. sygn. akt III SA/Gl 776/09 w sprawie ze skargi B. S.A. w T. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 22 grudnia 2009r. w sprawie III SA/Gl 776/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach po rozpoznaniu skargi B. S.A. w T. (dalej Spółka) uchylił interpretację Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2009r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Sąd I instancji przedstawił następujący tok postępowania: Spółka wystąpiła o udzielenie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie prawa do odliczenia VAT naliczonego z tytułu wydatków związanych z publiczną emisją akcji oraz debiutem na giełdzie papierów wartościowych. We wniosku przedstawiła następujący stan faktyczny: Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług. W dniu 18 lutego 2008r. walne zgromadzenie podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki w drodze emisji publicznej akcji Serii B. Pozyskane w wyniku emisji środki przeznaczone zostaną na kontynuację działalności oraz dalszy dynamiczny rozwój, natomiast część pozyskanych środków zostanie przeznaczona na prowadzone badania i wdrażanie nowych rozwiązań. Oferta publiczna nowej emisji akcji połączona jest z debiutem Spółki na giełdzie papierów wartościowych. Wprowadzenie Spółki na GPW wiąże się z podniesieniem jej prestiżu i wiarygodności dla kontrahentów. W związku z publiczną emisją akcji oraz dopuszczeniem akcji do obrotu na rynku regulowanym Spółka poniosła i nadal będzie ponosić wydatki związane z zaplanowaniem, organizacją i przeprowadzeniem tego procesu, na które składają się koszty usług doradztwa prawnego oraz finansowego; przygotowania prospektu emisyjnego (koszty sporządzenia prospektu i prognozy, audytu finansowego, doradztwa prawnego); marketingowe, związane z poszukiwaniem inwestorów; obowiązkowych opłat (m.in. opłat notarialnych, sądowych, giełdowych) oraz inne związane z publiczną emisją akcji oraz debiutem na giełdzie. Opisane koszty ponoszone były przez Spółkę w okresie od stycznia 2008 roku do stycznia 2009 roku.