Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 6 października 2022 r., sygn. II SA/Łd 345/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Grosińska-Grzymkowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Piotr Mikołajczyk Asesor WSA Marcin Olejniczak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 6 października 2022 r. sprawy ze skargi B Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowo-akcyjnej z siedzibą w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 15 lutego 2022 r. nr SKO.4150.455.2021 w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji oddala skargę.

Uzasadnienie

II SA/Łd 345/22

U Z A S A D N I E N I E

Decyzją z dnia 9 listopada 2021 r. Prezydent Miasta Łodzi, po rozpatrzeniu wniosku M.M., Z.M. i B.G., ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na: rozbudowie, nadbudowie istniejącej zabudowy z przeznaczeniem na zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami i garażami oraz budowę urządzeń budowlanych (w tym m.in. układu komunikacji wewnętrznej, instalacji zewnętrznych), planowanej do realizacji w Ł. przy [...] (na działkach o numerach [...] i [...] w obrębie [...]).

Odwołanie od decyzji Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 9 listopada 2021 r. do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi złożyła B Sp. z o.o. S.K.A., wnosząc o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości i orzeczenie co do istoty sprawy, ewentualnie o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji na podstawie art. 138 § 2 k.p.a. Spółka podniosła zarzut naruszenia art. 53 ust. 3 w zw. z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w zw. z § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego poprzez uznanie, iż wskaźnik wielkości powierzchni nowej zabudowy w stosunku do powierzchni terenu objętego wnioskiem wynoszący 0,62 nie jest sprzeczny z cechami zabudowy znajdującej się w obszarze analizowanym, art. 53 ust. 3 w zw. z art. 64 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w zw. z § 9 rozporządzenia poprzez brak graficznego oznaczenia obszaru analizowanego, a w konsekwencji brak prawidłowego przeprowadzenia analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu oraz brak możliwości stwierdzenia, iż planowana inwestycja spełnia warunki określone przepisami prawa. art. 7, art. 77 § 1, art. 80 i art. 107 § 3 k.p.a. poprzez brak wystarczającego uzasadnienia, czemu organ uznał, że wskaźnik wielkości powierzchni nowej zabudowy w stosunku do powierzchni działki, który dwukrotnie przekracza średni wskaźnik na danym terenie jest akceptowalny i możliwy do realizacji, art. 7, art. 77 § 1, art. 80 i art. 107 § 3 k.p.a. poprzez brak analizy zapisów studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla analizowanego terenu, a przez to brak wyczerpującego zbadania wymogów dotyczących nowej zabudowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00