Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 31 stycznia 2024 r., sygn. I SA/Łd 896/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk - Drozda (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Bożena Kasprzak, Asesor WSA Grzegorz Potiopa, Protokolant Starszy specjalista Małgorzata Kowalczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi K. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. na czynność Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście w przedmiocie wykreślenia z rejestru podatników VAT oddala skargę.

Uzasadnienie

Z akt sprawy wynika, że K. Sp. z o. o. z siedzibą w Ł. została zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług od 15 marca 2019 roku, przy czym organem podatkowym właściwym dla Skarżącej jest Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście.

W dniu 9 października 2023 roku do organu podatkowego zostało przesłane postanowienie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej z 5 października 2023 roku zawiadamiające o przedłużeniu blokady rachunku bankowego wskazanego w piśmie, należącego do ww. spółki, na czas oznaczony nie dłuższy niż trzy miesiące, tj. do 5 stycznia 2024 roku do kwoty 5 570 881 zł z uwagi na fakt, iż zachodzi uzasadniona obawa, że podmiot kwalifikowany nie wykona istniejącego lub mającego powstać zobowiązania w podatku VAT za okres od 07-08/2023 roku przekraczającego 10 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym roku poprzedzającego rok, w którym wydano postanowienie. Argumenty stanowiące podstawę przedłużenia blokady zostały przedstawione w uzasadnieniu postanowienia.

W ocenie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej dokonane ustalenia wskazują, że istnieje duże prawdopodobieństwo i uzasadnione podejrzenia, iż podmiot kwalifikowany bierze udział w mechanizmie oszustwa podatkowego oraz wykorzystania sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych, w którym istotnym elementem było zadeklarowanie eksportu towarów na rzecz podmiotu brytyjskiego oraz nabycie towarów od podmiotu, który na wcześniejszym etapie obrotu nie uiścił zobowiązania podatkowego. Ponadto podmiot kwalifikowany nabywa towary od podmiotu chińskiego bez wykazania importu towarów i zapłaty z tego tytułu podatku VAT. Nadto wskazano, że podmiot kwalifikowany nie posiada majątku pozwalającego na uregulowanie w przyszłości zobowiązań podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00