Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-06-20

Rozliczanie VAT w działalności sezonowej

Działalność sezonowa jest rozliczana w VAT na ogólnych zasadach. Jednak ze względu na jej specyfikę, tj. przerwy w prowadzeniu, nasuwają się liczne wątpliwości, np. jak liczyć limit zwolnienia. Ponadto w działalności sezonowej dominują czynności, które można opodatkować stawkami obniżonymi, gdy nie korzystamy ze zwolnienia. W wielu przypadkach istnieje obowiązek posiadania kasy online. 

Zasady rozliczenia VAT przez podatników prowadzących działalność sezonową zasadniczo nie różnią się od działalności prowadzonej przez cały okres. Z artykułu dowiesz się o rozliczeniu VAT, gdy działalność prowadzona jest sezonowo. I tak:

  1. Podatnik prowadzący działalność sezonową może być zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub korzystać ze zwolnienia. Podatnik kontynuujący działalność sezonową może korzystać z pełnego limitu dla zwolnienia podmiotowego, gdyż okres zawieszenia działalności liczy się do okresu prowadzonej działalności.
  2. Podatnik prowadzący działalność sezonową, gdy jego klientami są konsumenci, może być zobowiązany prowadzić ewidencję na kasie. Niektóre rodzaje działalności, które są częste w przypadku działalności sezonowej, wymagają obowiązku posiadania kasy, a niektóre wyłącznie kasy online (np. działalność gastronomiczna).
  3. Podatnik, który składa zawiadomienie do CEiDG o zawieszeniu działalności, nie musi informować o tym US.
  4. Zawieszenie działalności na okres co najmniej sześciu miesięcy powoduje, że podatnik zostanie wykreślony z rejestru VAT, chyba że złoży wniosek o przywrócenie mus statusu na cały okres zawieszenia działalności lub wskazany okres ze względu na planowaną sprzedaż.
  5. Podatnik nie traci prawa do odliczenia VAT od zakupów niezbędnych do utrzymania działalności (np. VAT wynikający ze stałych umów, takich jak leasing, telefony, najem itp.) lub jej kontynuowania po odwieszeniu (np. remont lokalu).

 

1. Korzystanie ze zwolnienia podmiotowego przez podatników prowadzących działalność sezonową

Niezależnie od tego, czy podatnik prowadzi działalność zarejestrowaną czy tzw. nieewidencjonowaną, tj. bez rejestracji (co umożliwia Prawo przedsiębiorców), dla celów rozliczeń VAT traktowany jest jak podatnik. W okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. limit miesięczny dla tej sprzedaży wynosi 3181, 50 zł, a od 1 lipca 2024 r. w związku ze wzrostem pracy minimalnej wyniesie 3225 zł. Obowiązki w zakresie VAT zależą od rodzaju prowadzonej działalności i wysokości osiąganych obrotów. Podatnik może korzystać ze zwolnienia podmiotowego lub zarejestrować się do VAT. 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00