Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 30 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Ol 912/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Katarzyna Matczak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Asesor WSA Grzegorz Klimek po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 30 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi P. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...], nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji.

Uzasadnienie

P. S. (dalej jako: "strona", "skarżąca", "wnioskodawczyni") pismem z 5 września 2023 r., wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia 23 sierpnia 2023 r., nr [...], w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Z akt sprawy i uzasadnienia rozstrzygnięcia wynika, że w dniu 20 kwietnia 2023 r., wnioskodawczyni zwróciła się do Urzędu Gminy w [...] z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką – J. R.. Wniosek ten został przekazany według właściwości do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w [...].

Decyzją z 19 czerwca 2023 r., nr [...], działający z upoważnienia Burmistrza [...] Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w [...] (dalej jako: "organ I instancji"), odmówił przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej wnioskowanego na matkę. Podniesiono brak spełnienia przesłanki z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, tj. data powstania niepełnosprawności matki - niepełnosprawność powstała po 18 roku życia. Poza tym zwrócono uwagę, że zakres opieki typowo pielęgnacyjnej świadczonej przez stronę jest niewielki (podawanie leków, wizyty lekarskie, zakupy), gdyż matka nie wymaga stałej i ciągłej opieki.

Od decyzji tej skarżąca złożyła odwołanie, w którym zarzuciła naruszenie art. 17 ust. 1 b ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz art. 8 kpa. Powołała się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r., sygn. akt: K 38/13. W oparciu o wskazane zarzuty wniosła o uchylenie zaskarżonej decyzji i uwzględnienie odwołania. W uzasadnieniu podkreślono, że organ nie przedstawił wszystkich czynności, w których niepełnosprawna matka jest wspomagana ("zakres czynności pielęgnacyjnych wykonywanych przez skarżącą nie został w pełni odnotowany, zaś skarżąca uzupełniła zakres i rozmiar udzielanej opieki").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00