Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 lutego 2022 r., sygn. I SA/Gl 1556/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Asesor WSA Monika Krywow (spr.), Sędzia WSA Bożena Suleja – Klimczyk, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 22 lutego 2022 r. sprawy ze skargi B. J. na postanowienie Poczty Polskiej S.A. Centrum Obsługi Finansowej w Katowicach z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...], nr [...], Dyrektor Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej S.A. (dalej jako Wierzyciel), działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 i art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j, Dz. U. z 2021 r. poz.735 ze zm., "k.p.a.") w związku z art. 18, art. 34 § 2 i art. 17 § 1a ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1427 ze zm.) oraz w związku z art. 7 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (t.j Dz, U. z 2020 r., poz. 1689, dalej jako "u.o.a.") po rozpoznaniu zażalenia B. J. (dalej jako zobowiązana, skarżąca), utrzymał w mocy postanowienie własne z dnia [...] nr [...] oddalające zarzut zobowiązanej nieistnienia obowiązku wskazanego w tytule wykonawczym z [...] nr [...].
Powyższe postanowienie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Pismem z dnia 13 maja 2021 r. zobowiązana wniosła zarzuty w sprawie prowadzenia wobec niej postępowania egzekucyjnego w oparciu o ww. tytuł wykonawczy obejmujący opłaty abonamentowe. Wskazała w nim, w oparciu o treść art. 33 § 2 pkt 1 u.p.e.a., na nieistnienie obowiązku. Uzasadniając ten zarzut wskazała, że we wrześniu 2006 r. wyrejestrowała odbiornik radiowo-telewizyjny w związku ze sprzedażą mieszkania i zmianą miejsca zamieszkania. Zaznaczyła przy tym, że żaden przepis prawa nie nakłada na nią obowiązku przechowywania dokumentów dotyczących wyrejestrowania odbiornika. Według niej warunkiem uiszczania opłaty abonamentowej jest używanie odbiornika RTV. Zatem w dacie sprzedaży mieszkania nie mogła już korzystać ani z radia, ani z telewizora znajdującego się w tym mieszkaniu. Ostatecznie podniosła, że nie doszło do skutecznego nadania jej indywidualnego numeru identyfikacyjnego, wobec braku zawiadomienia jej o tym fakcie.