Wyrok SN z dnia 14 listopada 2023 r., sygn. II USKP 102/22
W przypadku zbiegu prawa do emerytury wojskowej, obliczonej bez uwzględnienia okresów składkowych i nieskładkowych z tytułu pracy cywilnej, z prawem do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, ubezpieczonemu przysługuje prawo do otrzymania tylko jednego, wyższego lub wybranego przez siebie świadczenia, zgodnie z zasadą niekumulacji świadczeń, mającą na celu optymalizację alokacji środków finansowych systemu zabezpieczenia społecznego.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Leszek Bielecki (przewodniczący)
SSN Romuald Dalewski (sprawozdawca)
SSN Renata Żywicka
w sprawie z odwołania L. M.
przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziałowi w Warszawie
o wypłatę emerytury,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 14 listopada 2023 r.,
skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie
z dnia 17 listopada 2021 r., sygn. akt III AUa 5/21,
1) uchyla zaskarżony wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie oraz zmienia poprzedzający go wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 13 października 2020 r. sygn. akt XXI V 598/20, w ten sposób, że oddala odwołanie,
2) nie obciąża L. M. kosztami postępowania za I i II instytucję oraz kosztami postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
L. M. odwołał się od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych […] Oddziału w Warszawie z 18 marca 2020 r., przyznającej odwołującemu prawo do emerytury z systemu powszechnego od 1 lutego 2020 r. w zakresie w jakim organ rentowy zawiesił pobieranie tej emerytury, z uwagi na zbieg prawa do więcej niż jednego świadczenia, tj. emerytury wojskowej.
Sąd Okręgowy w Warszawie wyrokiem z 13 października 2020 r., zmienił zaskarżoną decyzję w ten sposób, że ustalone prawo do emerytury L. M. nie podlega zawieszeniu.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że L. M. 19 lutego 2020 r. złożył wniosek o przyznanie prawa do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 lutego 2005 r. ma przyznane prawo do emerytury wojskowej na podstawie ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin. Do ustalenia prawa do tego świadczenia oraz jego wysokości uwzględniono jedynie okres służby wojskowej od 15 września 1972 r. do 31 stycznia 2005 r. Wysokość emerytury wojskowej została ustalona w maksymalnej wysokości przy uwzględnieniu zasady, że procentowy wymiar emerytury nie przekracza 75% podstawy wymiaru świadczenia. Do wysługi emerytalnej odwołującego nie doliczono okresów zatrudnienia po zwolnieniu ze służby wojskowej, (decyzja WBE z 24 marca 2005 r., wyjaśnienia WBE). Po zakończeniu służby wojskowej L. M. podjął zatrudnienie w Ministerstwie Obrony Narodowej, w pełnym wymiarze czasu pracy, jako główny księgowy resortu w departamencie budżetowym. Umowa o pracę trwała od 1 lutego 2005 r. do 31 sierpnia 2019 r.