Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.649.2023.3.AJB

Uznanie zespołu składników materialnych i niematerialnych składających się na Działalność Wydzielaną za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a w konsekwencji braku podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT czynności przeniesienia ww. składników majątku na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 września 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 13 września 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania zespołu składników materialnych i niematerialnych składających się na Działalność Wydzielaną za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, a w konsekwencji braku podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT czynności przeniesienia ww. składników majątku na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT oraz w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 listopada 2023 r. (wpływ 16 listopada 2023 r.).

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

X

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

Z

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

X (dalej jako: „X”,Spółka”, „Spółka Zbywająca”) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka jest również podatnikiem podatku od towarów i usług.

X jest częścią globalnej grupy podmiotów zagranicznych i krajowych (dalej jako: „Z” lub „Grupa”).

A.Z Globalnie

Z jest ... firmą technologiczną, która działa w dziedzinie (...). Z jest obecna w ponad ... krajach.

Z podzieliła swoją globalną działalność na cztery tzw. Grupy Biznesowe („GB”):

1.A;

2.B;

3.C;

4.D (dalej również jako: „Biznes D”).

Wszystkie produkty i usługi oferowane przez Z są zgrupowane w czterech GB. Grupy Biznesowe składają się z Działów łączących wspólne lub powiązane technologie Z.

Z funkcjonalnego punktu widzenia, Grupy Biznesowe ponoszą globalną odpowiedzialność za linie produktów Z poprzez opracowywanie globalnej strategii i funkcji handlowych dla produktów w ramach każdej GB. W szczególności GB są zasadniczo odpowiedzialne za funkcje badawczo rozwojowe, produkcyjne, sprzedażowe i marketingowe w odniesieniu do swoich produktów.

GB są wspierane przez Jednostki korporacyjne, w tym m.in. przez działalność dostawców usług wspólnych, np. w zakresie usług finansowych, dot. zasobów ludzkich, informatycznych, prawnych, które współpracują z Grupami Biznesowymi przy prowadzeniu działalności Z na całym świecie.

B.X

X działa jako dostawca usług wspólnych i jest zlokalizowana we .... Spółka jest odpowiedzialna za wdrożenie strategii globalnej oraz strategii GB, ustalanych przez GB oraz kierownictwo lokalne, jak również współtworzenie globalnych i regionalnych strategii. X świadczy określone usługi wsparcia dla innych spółek Z, aby pomóc im w efektywnym i ekonomicznym zarządzaniu działalnością biznesową.

Usługi te obejmują m.in. usługi dot. zasobów ludzkich, finansowe czy informatyczne. Świadczone usługi są w dużej mierze ustandaryzowane i mają na celu zapobieganie powielaniu struktur w ramach Grupy. Takie rozwiązanie, z perspektywy Grupy, umożliwia oszczędność kosztów i zasobów poprzez uzyskanie efektu synergii i skali.

Na dzień 31 grudnia 2022 r. X zatrudniało ... osób w przeliczeniu na pełne etaty.

Większość pracowników X wspiera wszystkie Grupy Biznesowe, niemniej dla realizacji specyficznych zadań przewidziany został dedykowany zespół pracowników Biznesu D, świadczący usługi wsparcia tylko dla Biznesu D.

C.Globalne wydzielenie Biznesu D

... 2022 roku Z ogłosiło zamiar podziału na dwie spółki notowane na rynku regulowanym, poprzez wydzielenie Biznesu D na rzecz swoich akcjonariuszy (dalej jako: „Globalne wydzielenie Biznesu D”).

Biznes D projektuje i wytwarza produkty, które służą globalnej branży (...). W szczególności Biznes D produkuje artykuły (...).

Pracownicy zaangażowani w Biznes D, prowadzą działalność operacyjną w zakresie ww. działalności, w tym m.in. marketingu, sprzedaży, usług laboratoryjnych i technicznych, funkcji łańcucha dostaw, produkcji, kontroli jakości, obsługi klientów oraz ogólnego zarządzania tą działalnością.

W wyniku Globalnego wydzielenia Biznesu D, powstaną dwie globalne spółki, notowane na rynku regulowanym, które będą miały dobrą pozycję do realizowania swoich planów rozwojowych. Działalność, która będzie kontynuowana po przeprowadzeniu procesu Globalnego wydzielenia Biznesu D (dalej jako: „Biznes Pozostający” lub „Działalność Pozostała”), nadal będzie (...), obsługującym szereg klientów, zarówno w przemyśle, jak również na rynku konsumentów końcowych. Natomiast Biznes D stanie się globalnym, zdywersyfikowanym przedsiębiorstwem z zakresu (...), koncentrującym się na (...), jak również będzie miała lepszą pozycję, aby dostarczać wiodące w branży innowacje i skupić się na rozwoju.

Biznes D rozwinął odmienny, w porównaniu do Biznesu Pozostającego, rodzaj działalności. W rezultacie przewiduje się, że zarówno Biznes D, jak i Biznes Pozostający (dalej łącznie jako: „Obie Działalności”) zyskają na możliwości działania pod dwiema różnymi spółkami, notowanymi na rynku regulowanym.

D.Reorganizacja Z w Polsce

Globalne wydzielenie Biznesu D będzie również obejmowało sprzedaż zespołu składników X związanych z Biznesem D (dalej jako: "Transakcja"). W wyniku Transakcji, m.in. aktywa, zobowiązania, umowy i pracownicy, jak opisano poniżej (dalej jako: „Działalność Wydzielana”) zostaną przeniesieni do Y (dalej jako: „Spółka Nabywająca”; Spółka oraz Spółka Nabywająca dalej łącznie jako: „Wnioskodawcy”).

Transakcja dojdzie do skutku z dniem podpisania umowy przenoszącej Działalność Wydzielaną na Spółkę Nabywającą (dalej jako: „Dzień Transakcji”).

Spółka Nabywająca została zakupiona przez Grupę w celu nabycia Działalności Wydzielanej od Spółki i kontynuowania jej działalności gospodarczej. Spółka Nabywająca jest czynnym podatnikiem VAT.

E.Wyodrębnienie organizacyjne

Jak opisano powyżej, działalność gospodarczą Spółki można podzielić na:

1.Działalność Wydzielaną, tj. działalność prowadzoną w ramach Biznesu D;

2.Działalność Pozostałą, tj. działalność prowadzoną w ramach pozostałych Grup Biznesowych, tj. A, B oraz C.

Działalność Wydzielana oraz Działalność Pozostała stanowią osobne Grupy Biznesowe ze swoim własnym personelem, kadrą zarządzającą, celami biznesowymi oraz przypisanymi finansami.

Wszystkie funkcje, niezbędne do prowadzenia Działalności Wydzielanej, zostaną przypisane Spółce Nabywającej.

Wskutek przeprowadzenia Transakcji, zespół składników związanych z Działalnością Wydzielaną, zostanie przeniesiony do Spółki Nabywającej, w tym m.in.:

1.personel związany z działalnością Biznesu D („D”) na Dzień Transakcji [Przed Dniem Transakcji, część pracowników związanych z D zostało przeniesionych do zewnętrznego kontraktora, w związku z decyzją dotyczącą przeniesienia tych usług poza Grupę Z ze względów efektywnościowych. Następujące funkcje zostały przeniesione do zewnętrznego kontraktora (podmiot trzeci): usługi dotyczące globalnych podróży i wydatków (GTE), jak również procesowanie faktur oraz usługi rachunkowe/związane z raportowaniem (RTR, STP). Usługi świadczone przez podmiot trzeci mają być fakturowane bezpośrednio na klientów. Spółka przeniosła ponad ... pracowników X.] posiadający odpowiednie kompetencje i doświadczenie, wraz z prawami, obowiązkami i zobowiązaniami wynikającymi z umów o pracę lub umów cywilnoprawnych (w tym świadczeń pracowniczych związanych z przenoszonym personelem), na podstawie których osoby te wykonywały pracę lub świadczyły usługi związane z Działalnością Wydzielaną w Spółce. Przenoszeni pracownicy, będą nadal wykonywać funkcje związane z D w zakresie operacji z klientami (OC), logistyki (MTDE), etykietowania produktów (Des. Ops), zasobów ludzkich (HTR), transakcji wewnątrzgrupowych (ICO), zarządzania danymi (MDM), sprzedaży i marketingu. Obecnie szacuje się, że około ... pracowników wykonujących powyższe funkcje, zostanie przeniesionych z X do Spółki Nabywającej, w tym 1 pracownik wykonujący funkcje liderskie;

2.środki trwałe lub inne aktywa związane z Działalnością Wydzielaną, np. sprzęt biurowy używany przez pracowników D;

3.umowa wewnątrzgrupowa, tj. Wewnątrzgrupowa Umowa o Świadczenie Usług, dotycząca Działalności Wydzielanej;

4.rezerwy i zobowiązania (jeżeli będą istnieć na Dzień Transakcji) związane z pracownikami D;

5.kopie ksiąg i dokumentów związanych konkretnie z Działalnością Wydzielaną.

Na Dzień Transakcji przewiduje się podzielenie tytułu do nieruchomości w taki sposób, aby obie Spółki miały odpowiedni dostęp do obiektów umożliwiających prowadzenie działalności. W związku z tym, że część wyposażenia biurowego, np. laptopy były wynajmowane przez X, Spółka Nabywająca zapewni przenoszonym pracownikom nowe laptopy. Planuje się, że Spółka Nabywająca będzie podnajmować przestrzeń biurową od X. Tym samym, Spółka Nabywająca będzie posiadała po Transakcji odpowiedni dostęp do obiektów oraz infrastruktury informatycznej do dalszego prowadzenia działalności w zakresie Biznesu D.

Składniki wykorzystywane obecnie do prowadzenia Działalności Wydzielanej zostaną sprzedane na rzecz Spółki Nabywającej.

Wszystkie składniki, które zostaną przeznaczone do prowadzenia Działalności Wydzielanej, będą wystarczające do prowadzenia bieżącej działalności Spółki Nabywającej, natomiast Spółka Zbywająca będzie kontynuowała prowadzenie działalności gospodarczej związanej jedynie z Działalnością Pozostałą.

Działalność Wydzielana będzie dysponować odrębnym zespołem pracowników, jako że przewiduje się, iż około ... pracowników zostanie przeniesionych z X do Spółki Nabywającej. Planuje się, że w wyniku Transakcji, może dojść do przejęcia zakładu pracy w rozumieniu art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity - Dz. U. z 2022 r., poz. 1510, ze zm.; dalej jako: "Kodeks pracy"), tj. pracownicy wykonujący prace związane z Działalnością Wydzielaną zostaną przejęci przez Spółkę Nabywającą.

F.Wyodrębnienie finansowe

Na Dzień Transakcji, ewidencja księgowa będzie umożliwiać przypisanie przychodów, kosztów, aktywów i zobowiązań do Działalności Wydzielanej.

Cele i strategie finansowe są opracowywane odrębnie dla Działalności Wydzielanej oraz Działalności Pozostałej, tzn. są ustalane przez kierownictwo poszczególnych Grup Biznesowych, a następnie są przekazywane do lokalnej kadry zarządzającej.

Przychody generowane przez Działalność Wydzielaną obejmują m.in. przychody ze sprzedaży usług wsparcia związanych z D, podczas gdy koszty generowane przez Działalność Wydzielaną obejmują m.in. koszty pracownicze personelu D.

Mogą wystąpić przypadki przychodów / kosztów wspólnych, tj. przychodów / kosztów związanych zarówno z Działalnością Wydzielaną oraz Działalnością Pozostałą, niemniej na Dzień Transakcji będzie możliwe przypisanie ich do danej działalności dzięki zastosowaniu odpowiednich kluczy alokacyjnych.

Usługi ogólne, takie jak np. usługi serwisu sprzątającego, są księgowane w ogólnym centrum kosztowym, a następnie alokowane do wszystkich Grup Biznesowych, w tym do Biznesu D.

Analogicznie, na Dzień Transakcji będzie możliwe przypisanie aktywów / zobowiązań do danej działalności. W przypadku aktywów / zobowiązań związanych zarówno z Działalnością Wydzielaną, jak i Działalnością Pozostałą, również możliwe będzie przypisanie ich do danej działalności przy zastosowaniu właściwych kluczy alokacyjnych.

Spółka Nabywająca będzie posiadać rachunek bankowy dedykowany do prowadzenia działalności gospodarczej po Dniu Transakcji, a Spółka Zbywająca zachowa dotychczas wykorzystywany rachunek bankowy na potrzeby działalności gospodarczej pozostającej w Spółce Zbywającej.

G.Wyodrębnienie funkcjonalne

Działalność Wydzielana oraz Działalność Pozostała stanowią dwa odrębne rodzaje działalności gospodarczej, realizujące różne zadania gospodarcze.

Działalność Wydzielana odpowiada za świadczenie usług wsparcia związanych z Biznesem D, który projektuje i wytwarza produkty, które służą globalnej branży (...). Z kolei Działalność Pozostała jest zaangażowana w usługi wsparcia związane z funkcjami biznesowymi objętymi zakresem Grup Biznesowych A, B oraz C.

Niezależny zespół składników związanych z Działalnością Wydzielaną zostanie przypisany i sprzedany Spółce Nabywającej. Zespół składników zostanie zorganizowany w sposób zapewniający spójność i efektywność działań prowadzonych w ramach Działalności Wydzielanej. Ponadto, przenoszony zespół składników powinien być wystarczający do niezależnego prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę Nabywającą. W szczególności, Działalność Wydzielana będzie miała odpowiednią zdolność do samodzielnego zarządzania przydzielonymi jej składnikami majątku sprzedawanymi na rzecz Spółki Nabywającej, jak również do samodzielnego dokonywania zakupów towarów i usług na własne potrzeby.

W związku z powyższym, Działalność Wydzielana oraz Działalność Pozostała w ramach X pełnią funkcję Dostawców Usług Wspólnych dla innych spółek Z. Jako Dostawca Usług Wspólnych Z, Działalność Wydzielana świadczy dedykowane usługi wewnątrzgrupowe na rzecz innych spółek z Grupy Z. Zakłada się, że na Dzień Transakcji Działalność Wydzielana i Działalność Pozostała będą miały oddzielne Wewnątrzgrupowe Umowy o Świadczenie Usług z odpowiednimi spółkami Z, przy czym umowa dotycząca Działalności Wydzielanej będzie częścią umowy sprzedaży.

Wobec powyższego, po przeprowadzeniu Transakcji, Działalność Wydzielana będzie w stanie niezależnie planować, inicjować, kontrolować i realizować swoje zadania biznesowe, w szczególności, będzie w stanie zawierać i wykonywać umowy z partnerami biznesowymi (tj. wewnątrzgrupowymi klientami i dostawcami), korzystając z zakupionych składników oraz polegając na swoich pracownikach i kierownictwie.

Po Dniu Transakcji, Spółka Zbywająca będzie kontynuować swoją działalność związaną jedynie z Działalnością Pozostałą, podczas gdy Spółka Nabywająca będzie kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej związanej z Działalnością Wydzielaną. Ponadto, część Działalności Wydzielanej oraz część Działalności Pozostałej będzie kontynuowana przez podmiot trzeci.

H.Środki, które zostaną podjęte po Transakcji

Niewykluczone, że w następstwie Transakcji, Spółka Zbywająca i Spółka Nabywająca mogą uzgodnić w okresie przejściowym określone środki w postaci świadczenia między sobą usług za wynagrodzeniem w celu dokończenia bieżących prac w tym okresie.

Usługi te mogą obejmować m.in.

1.podnajem przestrzeni biurowej i/lub

2.świadczenie usług pomocniczych, np. w zakresie funkcji back office, w tym usług informatycznych (IT).

Wynagrodzenie za takie usługi zostanie ustalone na zasadach rynkowych.

Ponadto, w uzupełnieniu wniosku na zadane w wezwaniu pytania udzielono odpowiednio następujących odpowiedzi:

1a)„Proszę wyjaśnić co należy rozumieć pod pojęciem część Działalności Wydzielanej oraz część Działalności Pozostałej będzie kontynuowana przez podmiot trzeci?”

Odpowiedź: Przed Dniem Transakcji, Spółka (X) świadczyła szeroki zakres usług wsparcia dla innych spółek Z, które dotyczyły zarówno Działalności Wydzielanej, jak i Działalności Pozostałej.

W związku z globalną decyzją Z Company niewielka część tych usług wsparcia, związanych z Biznesem D, została zlecona zewnętrznemu kontraktorowi (ang. outsourcing), specjalizującemu się w świadczeniu tego rodzaju usług. W związku z tym, usługi dotyczące globalnych podróży i wydatków („GTE”), jak również procesowanie faktur oraz związane z tym usługi rachunkowe / dot. raportowania („RTR”, „STP”) będą świadczone przez zewnętrznego kontraktora – G i spółki z grupy G, w tym G Poland sp. z o.o. (“G”).

Większość usług wsparcia świadczonych przez X dla Biznesu D, przed ww. zmianą, pozostała w X i – w dalszej kolejności – została sprzedana Spółce Nabywającej w ramach Transakcji, a jedynie niewielka ich część została zlecona G. W związku z umową outsourcingową z e (zawartą przed Transakcją) pracownicy, którzy nie byliby zaangażowani do dalszego wykonywania usług wsparcia świadczonych przez Spółkę Nabywającą (ponieważ byli związani z usługami zleconymi G), zmienili pracodawcę z X na G Poland sp. z o.o.

Na dzień niniejszej odpowiedzi, Ge przejął jedynie część usług związanych z Biznesem D.

Jednocześnie informujemy, że na dzień niniejszej odpowiedzi, usługi świadczone przez X w związku z Działalnością Pozostałą nie zostały outsourcowane do G i nie jest pewne czy zostaną outsourcingowane (przy czym, Działalność Pozostała nie stanowiła przedmiotu Transakcji)

1b)Proszę wyjaśnić o jakim podmiocie trzecim mowa w ww. opisie?

Odpowiedź: W powyższym opisie mowa o G Poland sp. z o.o. oraz G.

1c)Proszę wyjaśnić jak dotychczas wykorzystuje ww. podmiot trzeci część działalności Wydzielanej oraz część Działalności Pozostałej?

Odpowiedź: Przed zleceniem ww. usług wsparcia do G, G nie wykorzystywał żadnych składników majątku ani pracowników X.

2.„Czy Spółka Nabywająca, na rzecz której zostanie przeniesiona Działalność Wydzielana będzie musiała w celu prowadzenia działalności gospodarczej:

a)angażować inne składniki majątku, które nie będą przedmiotem transakcji objętej wnioskiem? Jeżeli tak, to proszę je wymienić.”

b)podjąć/wykonać dodatkowe działania faktyczne lub prawne niezbędne do prowadzenia działalności w oparciu o nabyte od Spółki Zbywającej składniki majątkowe i niemajątkowe? Jeżeli tak, to proszę je wymienić.”

Odpowiedź: W celu kontynuowania Działalności Wydzielanej w zakresie, w jakim była ona prowadzona na moment Transakcji przez Spółkę Zbywającą, nie będzie potrzeby angażowania przez Spółkę Nabywającą innych składników majątku, które nie były przedmiotem Transakcji.

Jak wskazano w opisie zdarzenia, wobec tego, że po Transakcji Spółka Zbywająca nie będzie dłużej potrzebować tyle przestrzeni biurowej w związku z przeniesieniem w ramach Transakcji pracowników oraz sprzętu związanego z Działalnością Wydzielaną do Spółki Nabywającej, Spółka Nabywająca będzie podnajmować przestrzeń biurową od X.

Możliwe jest, że w okresie przejściowym Spółka Zbywająca oraz Spółka Nabywająca mogą uzgodnić inne określone środki w postaci świadczenia między sobą usług za wynagrodzeniem, jak np. świadczenie usług pomocniczych w zakresie funkcji back office, w tym usług informatycznych (IT). Wynagrodzenie za ww. usługi zostanie ustalone na zasadach rynkowych. Niemniej, powyższe ustalenia przejściowe nie wpływają na zdolność Spółki Nabywającej do samodzielnego prowadzenia swojej działalności gospodarczej.

Pytanie

Czy przenoszona w ramach Transakcji Działalność Wydzielana będzie stanowiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”) w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2022 r., poz. 931 z późn. zm.; dalej: „ustawa o VAT”), i w związku z tym, Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej: „VAT”)?

Państwa stanowisko w sprawie

W opinii Wnioskodawców, przenoszona w ramach Transakcji Działalność Wydzielana będzie stanowiła ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i w związku z tym, Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Uzasadnienie Wnioskodawców

Zdaniem Wnioskodawców, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, Działalność Wydzielona sprzedana w ramach Transakcji będzie stanowiła ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i w związku z tym, zbycie w ramach Transakcji Działalności Wydzielonej nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT.

Zgodnie z ustawą o VAT, opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub ZCP. W konsekwencji, transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub ZCP nie podlega opodatkowaniu VAT.

Wyrażenie „transakcja zbycia” użyte w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel (np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego).

Takie stanowisko zostało potwierdzone w licznych interpretacjach indywidualnych. Przykładowo, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej jako: „Dyrektor”) w interpretacji indywidualnej z dnia 13 sierpnia 2018 r., nr: 0114- KDIP4.4012.349.2018.1.AKO stwierdził, że: „Użyte przez ustawodawcę w powyższym przepisie pojęcie „transakcji zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Zatem „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, darowizna, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej”.

Zgodnie z powyższym, Wnioskodawcy wskazują, że przedstawione zdarzenie przyszłe będzie polegało na zbyciu dedykowanego zestawu składników (w tym aktywów, zobowiązań, umów i pracowników) związanych z Działalnością Wydzieloną przez X na rzecz Spółki Nabywającej w ramach Transakcji.

Należy zatem stwierdzić, że – zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT - transakcja polegająca na sprzedaży aktywów i zobowiązań związanych z Działalnością Wydzielaną poprzez przeniesienie ich na Spółkę Nabywającą, nie powinna podlegać opodatkowaniu VAT, jeżeli przenoszone składniki stanowią ZCP.

Stanowisko Wnioskodawców znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych, m.in.:

1.z 28 kwietnia 2023 r., nr: 0114-KDIP4-3.4012.28.2023.2.MAT,

2.z 21 kwietnia 2023 r., nr: 0114-KDIP1-1.4012.152.2023.2.AWY,

3.z 14 marca 2023 r., nr: 0112-KDIL1-2.4012.1.2023.2.AS,

4.z 19 stycznia 2023 r., nr: 0111-KDIB3-2.4012.717.2022.5.MN,

5.z 14 grudnia 2022 r., nr: 0114-KDIP1-1.4012.644.2022.1.MŻ,

6.z 10 listopada 2022 r., nr: 0114-KDIP1-1.4012.487.2022.3.EW/KOM.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, ZCP oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Warto zauważyć, że powyższa definicja jest tożsama z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm.; dalej: "ustawa o CIT"). Tym samym, ZCP w kontekście ustawy o CIT oraz w kontekście ustawy o VAT należy rozumieć tak samo, a uznanie określonego zespołu składników za ZCP na gruncie ustawy o CIT będzie powodowało, że zespół tych składników będzie stanowił ZCP także w rozumieniu ustawy o VAT.

W związku z tym, praktyka organów podatkowych, a także orzecznictwo sądów administracyjnych w stosunku do ZCP na gruncie ustawy o CIT ma znaczenie również dla ZCP w kontekście ustawy o VAT.

Na gruncie powyższych regulacji, w oparciu o doktrynę prawa podatkowego i dotychczasową praktykę organów podatkowych, jak również orzecznictwo sądów administracyjnych, przesłankami uznania danego zespołu składników majątkowych za ZCP są zatem:

1.istnienie powiązanego funkcjonalnie zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym aktywów, zobowiązań, umów) i pracowników przeznaczonego do realizacji określonych zadań gospodarczych,

2.wyodrębnienie organizacyjne zespołu tych składników,

3.wyodrębnienie finansowe zespołu tych składników,

4.wykazanie, że zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

W celu wykazania, że dane składniki majątkowe stanowią ZCP konieczne jest odniesienie się do każdej z tych przesłanek osobno. Co więcej, należy zauważyć, że organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych wielokrotnie podkreślały, że ZCP nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których można prowadzić działalność, lecz jest to pewien określony zespół tych składników. Tym samym, podstawowym wymogiem dla uznania ZCP jest to, aby stanowił on zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym aktywów, zobowiązań, umów i pracowników).

Powyższe podejście znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych w przeszłości. Przykładowo, Dyrektor w interpretacji indywidualnej z dnia 12 grudnia 2017 r., nr: 0111-KDIB1-3.4010.388.2017.1.IZ wskazał, że: „zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość)”.

Podobne stanowisko zostało także zaprezentowane przez Dyrektora m.in. w następujących interpretacjach indywidualnych:

1.z 12 czerwca 2017 r., nr: 0111-KDIB1-3.4010.38.2017.2.JKT,

2.z 8 czerwca 2018 r., nr: 0111-KDIB1-1.4010.133.2018.1.BS,

3.z 20 lutego 2018 r., nr: 0111-KDIB1-2.4010.419.2017.3.AK,

4.z 9 października 2020 r., nr: 0111-KDIB1-1.4010.325.2020.3.AW.

Ponadto, podobne stanowisko zostało również wyrażone przez sądy administracyjne w następujących wyrokach:

1.wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 marca 2018 r., sygn. akt II FSK 808/16,

2.wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10 stycznia 2018 r., sygn. akt I SA/Po 988/17,

3.wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 8 lutego 2017 r., sygn. akt I SA/Go 6/17,

4.wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 stycznia 2016 r., sygn. akt I SA/Wr 1823/15.

W ocenie Wnioskodawców, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, zespół składników (w tym aktywa, zobowiązania, umowy oraz pracownicy) przydzielonych do Działalności Wydzielanej podlegającej zbyciu w ramach Transakcji na rzecz Spółki Nabywającej będzie stanowił na Dzień Transakcji zespół składników wyodrębnionych funkcjonalnie, organizacyjnie i finansowo w ramach Spółki Zbywającej i które będą mogły być traktowane jako niezależne, autonomicznie działające przedsiębiorstwo, zdolne do samodzielnego wykonywania swoich zadań gospodarczych. Tym samym, w Dniu Transakcji Działalność Wydzielana będzie stanowić ZCP w rozumieniu ustawy o VAT.

W szczególności, Wnioskodawcy wskazują na:

A.Wyodrębnienie funkcjonalne

W zakresie wyodrębnienia funkcjonalnego – aby uznać dany zespół składników (w tym aktywa, zobowiązania, umowy i pracownicy) za ZCP, składniki te powinny pozostawać między sobą w takich wzajemnych interakcjach, by można było traktować je jako zorganizowany, autonomiczny zespół składników (w tym aktywów, zobowiązań, umów i pracowników) powiązanych funkcjonalnie, nie zaś za zespół przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest to, że pozostają własnością jednego podmiotu. Dodatkowo, ZCP obejmująca te składniki powinna stanowić funkcjonalnie wyodrębnioną całość, poprzez którą możliwe jest wykonywanie działań gospodarczych, którym służy ona w strukturze przedsiębiorstwa.

Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych, przykładowo, w interpretacji indywidualnej z dnia 19 lutego 2018 r., nr: 0111-KDIB1-1.4010.207.2017.1.MG, gdzie Dyrektor wskazał, że: „wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa”.

Jak przedstawiono w opisie zdarzenia przyszłego, funkcjonujące obecnie w strukturze X Działalność Wydzielana i Działalność Pozostała realizują określone zadania biznesowe, tj. są odpowiedzialne za usługi wsparcia dla różnych linii produktowych Z. Ten podział na odrębne linie produktów Z wynika z globalnego podziału działalności Grupy na cztery odrębne Grupy Biznesowe, tj. Działalność Wydzielana obejmuje działalność prowadzoną w ramach Grupy Biznesowej Biznesu D, zaś Działalność Pozostała obejmuje działalność prowadzoną w ramach pozostałych Grup Biznesowych, tj. A; B oraz C.

Jak podkreślono w opisie zdarzenia przyszłego, nawet teraz te Działalności (tj. Działalność Wydzielana oraz Działalność Pozostała), świadczą usługi wsparcia na rzecz odrębnych linii biznesowych, które funkcjonują niezależnie od siebie. Działalności te stanowią na poziomie globalnym Z różne działalności biznesowe, których realizacja wymaga wypełniania różnych zadań ekonomicznych – Działalność Wydzielana odpowiada za świadczenie usług wsparcia związanych z Biznesem D, podczas gdy Działalność Pozostała jest zaangażowana w usługi wsparcia związane z funkcjami biznesowymi objętymi GB A, GB B oraz GB C.

Celem Transakcji jest wyodrębnienie Biznesu D od innych Grup Biznesowych działających w Spółce.

Do Działalności Wydzielanej został przypisany dedykowany zespół składników, wykorzystywany w celu realizacji zadań gospodarczych poszczególnych Działalności. Składniki te obejmują m.in. środki trwałe (np. sprzęt biurowy używany przez pracowników), prawa i obowiązki wynikające z umowy wewnątrzgrupowej, zobowiązania, a także odpowiednio wykwalifikowane zasoby ludzkie niezbędne do realizacji swoich funkcji.

Wyodrębnienie poszczególnych Działalności jest odzwierciedlone w działalności operacyjnej Spółki Zbywającej.

O wyodrębnieniu funkcjonalnym Działalności Wydzielanej świadczyć będą zatem oddzielne zadania biznesowe, personel oraz dedykowane składniki, w tym aktywa, zobowiązania i umowy przypisane wyłącznie do ww. działalności, które umożliwią im osiągnięcie wyznaczonych celów biznesowych.

Biorąc pod uwagę powyższe, zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, dedykowany zespół składników (w tym aktywów, zobowiązań, umów i pracowników) przypisanych do Działalności Wydzielanej nie stanowi zbioru przypadkowych elementów, lecz jest zbiorem elementów pozostających we wzajemnych relacjach i powiązanych ze sobą w sposób funkcjonalny i celowy. Składniki te będą wydzielane jako w pełni wyodrębniona jednostka w ramach X. Co więcej, będą one stanowić funkcjonalną całość, która jest zdolna do podejmowania samodzielnej działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie funkcjonalne Działalności Wydzielanej potwierdza fakt, że Działalność Wydzielana podlega globalnej strukturze Grupy w ramach Grupy Biznesowej - Biznes D.

Mając na uwadze powyższe, Działalność Wydzielana powinna być traktowana jako funkcjonalnie wyodrębniona w ramach X.

B.Wyodrębnienie organizacyjne

Ustawa o VAT nie określa, co należy rozumieć przez wyodrębnienie organizacyjne. W doktrynie podkreśla się, że: „wyodrębnienie organizacyjne oznacza zazwyczaj wyodrębnienie części majątku przedsiębiorstwa (wraz ze składnikami niematerialnymi) w strukturze organizacyjnej całego podmiotu (które - przyp.) może przybrać formę m.in. oddziału, biura, zakładu, wydziału, departamentu, działu” (K. Gil, A. Obońska, A. Wacławczyk, A. Walter (red.), Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz, Wyd. 3, Warszawa 2019).

Także struktura zarządzania oraz podległość służbowa mogą wskazywać na wyodrębnienie organizacyjne (por. interpretacja indywidualna z dnia 13 października 2020 r., nr: 0111-KDIB1-1.4010.333.2020.1.BS).

W ocenie Wnioskodawców, Działalność Wydzielana będzie spełniała wymogi do uznania jej za wyodrębnioną organizacyjnie w ramach X. Na wydzielenie organizacyjne Działalności Wydzielanej powinien także wskazywać fakt, że Działalność Wydzielana posiada własne kadry zarządzające, tzn. Działalność Wydzielana ma osobne kierownictwo.

Ponadto, Działalność Wydzielana ma przypisany dedykowany zespół składników, wykorzystywanych w celu realizacji zadań gospodarczych Działalności. Zespół składników przypisany do Działalności Wydzielanej obejmuje m.in. środki trwałe (np. sprzęt biurowy używany przez pracowników), prawa i obowiązki wynikające z umowy wewnątrzgrupowej, zobowiązania, a także odpowiednio wykwalifikowane zasoby ludzkie niezbędne do realizacji swoich funkcji.

Dodatkowo, Działalność Wydzielana samodzielnie opracowuje własne strategie biznesowe i finansowe, które są zbieżne z jej celami biznesowymi. Autonomia Działalności Wydzielanej w tym zakresie znajduje odzwierciedlenie w procesach, które są przeprowadzane niezależnie dla każdej Działalności (np. w budżetach i prognozach sporządzanych odrębnie dla Działalności Wydzielanej i Działalności Pozostałej).

Mając na uwadze powyższe argumenty, w ocenie Wnioskodawców, Działalność Wydzielana powinna być traktowana jako wyodrębniona organizacyjnie w ramach X.

C.Wyodrębnienie finansowe

W ustawie o VAT nie zdefiniowano również pojęcia „wyodrębnienia finansowego zespołu składników”. W literaturze poświęconej prawu podatkowemu podkreśla się, że: "w zakresie wyodrębnienia finansowego, warunkiem jest, aby do zorganizowanej części przedsiębiorstwa mogły zostać przypisane związane z nim koszty, przychody, należności i zobowiązania(por. K. Gil, A. Obońska, A. Wacławczyk, A. Walter (red.), Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz, Wyd. 3, Warszawa 2019). Zgodnie z dominującą praktyką organów podatkowych, uznaje się, że ta przesłanka jest spełniona, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej danego podmiotu pozwala na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz aktywów i pasywów do ZCP.

Stanowisko takie wyraził Dyrektor m.in. w interpretacji indywidualnej z 19 kwietnia 2018 r., nr: 0111-KDIB1-1.4010.49.2018.2.NL, w której potwierdził, że: „wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa”.

Analogiczne stanowisko zostało zaprezentowane m.in. w następujących interpretacjach indywidualnych:

1.z 10 stycznia 2014 r., nr: ILPP2/443-1044/12-4/EN,

2.z 20 sierpnia 2013 r., nr: IBPBl/2/423-557/13/PH,

3.z 3 lipca 2012 r., nr: IPTPP2/443-303/12-5/IR,

4.z 9 października 2020 r., nr: 0111-KDIB1-1.4010.325.2020.3.AW.

Jak wskazano powyżej, pojęcia „wyodrębnienie finansowe” nie należy jednak utożsamiać z pełną samodzielnością finansową, która ze względów oczywistych nie może być osiągnięta - jako że jednostki organizacyjne nie mają odrębnej od osoby prawnej podmiotowości prawnej w stosunkach z osobami trzecimi. Takie stanowisko znajduje również potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych.

Przykładowo, w interpretacji indywidualnej wydanej 9 lutego 2018 r., nr: 0114-KDIP2-1.4010.367.2017.1.JF Dyrektor stwierdził, że: „o wyodrębnieniu finansowym można zatem już mówić w przypadku istnienia samej możliwości wyodrębnienia podstawowych informacji o sytuacji finansowej i majątkowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wyodrębnienia finansowego nie należy utożsamiać zatem z pełną samodzielnością finansową”.

W świetle powyższego, w opinii Wnioskodawców, Działalność Wydzielana powinna być traktowana jako wyodrębniona finansowo w ramach X.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w Dniu Transakcji, ewidencja księgowa będzie umożliwiać przypisanie przychodów, kosztów, aktywów i pasywów do Działalności Wydzielanej.

Ponadto, Działalność Wydzielana samodzielnie opracowuje własne strategie biznesowe i finansowe, które są zbieżne z jej celami biznesowymi. Autonomia Działalności Wydzielanej w tym zakresie znajduje odzwierciedlenie w procesach, które są przeprowadzane niezależnie dla każdej Działalności (np. w budżetach i prognozach sporządzanych odrębnie dla Działalności Wydzielanej i Działalności Pozostałej).

Zarówno Działalność Wydzielana, jak i Działalność Pozostała będą generować różne przychody oraz koszty, co jest związane z podziałem działalności X na cztery różne Grupy Biznesowe. Przychody generowane przez Działalność Wydzielaną obejmują m.in. przychody ze sprzedaży usług wsparcia związanych z Biznesem D, natomiast koszty generowane przez Działalność Wydzielaną obejmują m.in. koszty personelu Biznesu D.

W przypadku przychodów / kosztów / aktywów / zobowiązań wspólnych, a więc przychodów / kosztów / aktywów / zobowiązań związanych zarówno z Działalnością Wydzielaną oraz Działalnością Pozostałą, na Dzień Transakcji będzie możliwe przypisanie ich do danej Działalności przy zastosowaniu odpowiednich kluczy alokacyjnych.

Przy czym koszty ogólne, np. za usługi ogólne, takie jak np. usługi serwisu sprzątającego, są rozdzielane pomiędzy Działalność Wydzielaną a pozostałe Grupy Biznesowe, poprzez księgowanie tych kosztów w ogólnym centrum kosztowym, a następnie alokowane do wszystkich Grup Biznesowych.

Ponadto Spółka Nabywająca będzie posiadać rachunek bankowy dedykowany do prowadzenia działalności gospodarczej po Dniu Transakcji, a Spółka Zbywająca zachowa dotychczas wykorzystywany rachunek bankowy na potrzeby działalności gospodarczej pozostającej w Spółce Zbywającej.

Dlatego też, zdaniem Wnioskodawców, Działalność Wydzielana powinna być traktowana jako wyodrębniona finansowo w ramach X.

D.Możliwość funkcjonowania jako odrębne przedsiębiorstwo

Ostatnim warunkiem uznania danego zespołu składników za ZCP jest zdolność do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwa zdolne do samodzielnej realizacji zadań gospodarczych.

W opinii Wnioskodawców, dedykowany zespół składników (w tym aktywa, zobowiązania, umowy oraz pracownicy), przypisany do Działalności Wydzielanej będą miały możliwość funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo zdolne do samodzielnej realizacji zadań gospodarczych.

Jako kryterium potwierdzające zdolność do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo w praktyce wskazuje się możliwość samodzielnego działania na rynku jako odrębny podmiot prowadzący zadania gospodarcze realizowane w obecnym przedsiębiorstwie. Taką argumentację można znaleźć w licznych interpretacjach prawa podatkowego oraz wyrokach sądów administracyjnych. Przykładowo, Dyrektor w interpretacji indywidualnej z 17 sierpnia 2018 r., nr: 0111-KDIB3-1.4012.481.2018.1.JP stwierdził, że: „Jednocześnie zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być gospodarczo samodzielna, zanim dojdzie do transakcji zbycia. Zatem wydzielona jednostka jeszcze przed jej zbyciem powinna uzyskać samodzielność gospodarczą i realizować ją w praktyce. Skutki prawne po stronie zbywcy nie powinny bowiem zależeć od zdarzeń przyszłych i niepewnych (samodzielne realizowanie zadań gospodarczych) powstałych już w innym podmiocie (u nabywcy). Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, że nie wystarczy zatem zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. W przeciwnym razie nie można bowiem uznać, że dojdzie do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa”.

Podobne stanowisko potwierdzają również m.in. następujące interpretacje indywidualne:

1.z 20 lutego 2018 r., nr: 0111-KDIB1-2.4010.419.2017.3.AK,

2.z 16 maja 2016 r., nr: ILPB3/4510-1-42/16-4/EK oraz

3.z 9 października 2020 r., nr: 0111-KDIB1-1.4010.325.2020.3.AW.

W ocenie Wnioskodawców, Działalność Wydzielana będzie stanowiła wyodrębnioną część przedsiębiorstwa (tj. Spółki Zbywającej), która będzie mogła samodzielnie realizować określone zadania gospodarcze przy wykorzystaniu przypisanego jej zespołu przenoszonych składników (w tym aktywów, zobowiązań, umów i pracowników).

Działalność Wydzielana i Działalność Pozostała wspierają dwie odrębne linie biznesowe, tj. Działalność Wydzielana funkcjonuje jako Dostawca Usług Wspólnych dla Biznesu D, podczas gdy Działalność Pozostała świadczy usługi wsparcia dla pozostałych Grup Biznesowych. Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, rozdzielenie Działalności Wydzielanej oraz Działalności Pozostałej będzie widoczne w działalności operacyjnej i ewidencji księgowej Spółki.

Ponadto, zespół składników wykorzystywanych do prowadzenia Działalności Wydzielanej spełnia definicję przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 z późn. zm.). W szczególności, zespół składników przydzielonych do Działalności Wydzielanej jest wystarczający do samodzielnego kontynuowania przez Spółkę Nabywającą działalności gospodarczej prowadzonej uprzednio w ramach Spółki Zbywającej.

Ponadto, Wnioskodawcy wskazują również na fakt, że obie działalności (Działalność Wydzielana oraz Działalność Pozostała) już teraz – na poziomie Grupy oraz na lokalnym poziomie w Polsce – niezależnie opracowują własne strategie biznesowe i finansowe, które są zgodne z celami biznesowymi odpowiednich Grup Biznesowych. Ponadto, Działalności Wydzielanej przydzielono dedykowany zespół składników (w tym dedykowany personel) oraz na Dzień Transakcji Działalność Wydzielana będzie korzystać z dedykowanych przestrzeni.

Zatem, zdaniem Wnioskodawców, przedstawione wyżej fakty powinny potwierdzać, że Działalność Wydzielana powinna być zdolna do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo, zdolne do samodzielnego wykonywania zadań gospodarczych.

E.Podsumowanie

Mając na uwadze całą przytoczoną powyżej argumentację, Wnioskodawcy wskazują, że Działalność Wydzielana zbywana w ramach Transakcji będzie stanowiła ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, ponieważ:

1.do Działalności Wydzielanej zostanie przypisany zespół składników (w tym aktywa, zobowiązania oraz umowy) oraz personel,

2.Działalność Wydzielana powinna zostać uznana za funkcjonalnie wyodrębnioną,

3.Działalność Wydzielana powinna zostać uznana za organizacyjnie wyodrębnioną,

4.Działalność Wydzielana powinna zostać uznana za finansowo wyodrębnioną,

5.zespół składników (w tym aktywa, zobowiązania, umowy i pracownicy) przypisanych do Działalności Wydzielanej jest przeznaczony do realizacji konkretnych zadań gospodarczych, odrębnych od Działalności Pozostałej funkcjonującej w ramach Spółki Zbywającej, oraz

6.Działalność Wydzielana może funkcjonować jako niezależne przedsiębiorstwo.

Uwzględniając powyższe, Wnioskodawcy stoją na stanowisku, że Działalność Wydzielana, która zostanie przeniesiona w ramach Transakcji do Spółki Nabywającej, będzie stanowić ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. W związku z tym, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przeniesienie Działalności Wydzielanej w ramach Transakcji, nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jednocześnie przepis art. 6 ustawy wskazuje na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są w nim wskazane czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszczące się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług, z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.

I tak, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Podkreślenia wymaga, że ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

W myśl art. 2 pkt 27e ustawy:

Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem wynikającym z powyższego przepisu jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić Nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1.istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

2.zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3.składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4.zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy, uwzględnić należy następujące okoliczności:

1.zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz

2.faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy natomiast zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

Zakres powyższego wyłączenia zdefiniował w wyrokach Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z 27 listopada 2003 r. sprawa C-497/01, Zita Modes Sarl stwierdził, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie - nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu - do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów.

W wyroku z 10 listopada 2011 r., w sprawie C-444/10 Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christel Schriever, TSUE wywiódł, że regulacja art. 5 (8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje natomiast samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje Trybunał, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. W wyroku tym Trybunał wywiódł, że jeżeli działalność gospodarcza tego nie wymaga, przedmiotem zbycia nie muszą być wszystkie składniki z nią związane, aby czynność ta wyłączona była z opodatkowania na podstawie art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy.

Mając na uwadze powyższe orzeczenia TSUE należy stwierdzić, że zawarta w art. 2 pkt 27e ustawy definicja legalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa musi być interpretowana przez pryzmat treści art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE i w powiązaniu z rozumieniem pojęcia „przekazania całości lub części majątku”, wyłożonym przez Trybunał w ww. orzeczeniu. Trybunał Sprawiedliwości główny nacisk kładzie na badanie konkretnego przypadku, dopuszczając w pewnych przypadkach zbycie samych składników rzeczowych. Tym samym, w myśl orzecznictwa Trybunału, składniki niematerialne nie stanowią konstytutywnego elementu uznania części majątku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w każdym przypadku. Trybunał uznał, że pojęcie zbycia całości lub części majątku należy interpretować tak, że obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa lub niezależnej części przedsiębiorstwa, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub jego część zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej.

W złożonym wniosku wskazali Państwo, że Z będąca podatnikiem podatku od towarów i usług jest częścią globalnej grupy podmiotów zagranicznych i krajowych. Z jest dużą, zdywersyfikowaną globalną firmą technologiczną, która działa w dziedzinie przemysłu, bezpieczeństwa pracowników, opieki zdrowotnej i dóbr konsumpcyjnych. Z podzieliła swoją globalną działalność na cztery tzw. Grupy Biznesowe („GB”):

1.A;

2. B

3.C;

4. D(dalej również jako: „D”).

26 lipca 2022 roku Z ogłosiło zamiar podziału na dwie spółki notowane na rynku regulowanym, poprzez wydzielenie Biznesu D na rzecz swoich akcjonariuszy. Biznes D projektuje i wytwarza produkty, które służą globalnej branży (...). W szczególności Biznes D produkuje artykuły (...). W wyniku Globalnego wydzielenia Biznesu D, powstaną dwie globalne spółki, notowane na rynku regulowanym, które będą miały dobrą pozycję do realizowania swoich planów rozwojowych. Biznes D rozwinął odmienny, w porównaniu do Biznesu Pozostającego, rodzaj działalności. W rezultacie przewiduje się, że zarówno Biznes D, jak i Biznes Pozostający zyskają na możliwości działania pod dwiema różnymi spółkami, notowanymi na rynku regulowanym.

Globalne wydzielenie Biznesu D będzie również obejmowało sprzedaż zespołu składników X związanych z Biznesem D. W wyniku Transakcji, m.in. aktywa, zobowiązania, umowy i pracownicy zostaną przeniesieni do Y Wskutek przeprowadzenia Transakcji, zespół składników związanych z Działalnością Wydzielaną, zostanie przeniesiony do Spółki Nabywającej, w tym m.in.:

1.personel związany z działalnością Biznesu D („D”) na Dzień Transakcji posiadający odpowiednie kompetencje i doświadczenie, wraz z prawami, obowiązkami i zobowiązaniami wynikającymi z umów o pracę lub umów cywilnoprawnych (w tym świadczeń pracowniczych związanych z przenoszonym personelem), na podstawie których osoby te wykonywały pracę lub świadczyły usługi związane z Działalnością Wydzielaną w Spółce. Przenoszeni pracownicy, będą nadal wykonywać funkcje związane z D w zakresie operacji z klientami (OC), logistyki (MTDE), etykietowania produktów (Des. Ops), zasobów ludzkich (HTR), transakcji wewnątrzgrupowych (ICO), zarządzania danymi (MDM), sprzedaży i marketingu. Obecnie szacuje się, że około ... pracowników wykonujących powyższe funkcje, zostanie przeniesionych z X do Spółki Nabywającej, w tym 1 pracownik wykonujący funkcje liderskie;

2.środki trwałe lub inne aktywa związane z Działalnością Wydzielaną, np. sprzęt biurowy używany przez pracowników D;

3.umowa wewnątrzgrupowa, tj. Wewnątrzgrupowa Umowa o Świadczenie Usług, dotycząca Działalności Wydzielanej;

4.rezerwy i zobowiązania (jeżeli będą istnieć na Dzień Transakcji) związane z pracownikami D;

5.kopie ksiąg i dokumentów związanych konkretnie z Działalnością Wydzielaną.

Składniki majątku, zorganizowane jako Działalność Wydzielona charakteryzują się finansowym, organizacyjnym i funkcjonalnym wyodrębnieniem, bowiem:

O wyodrębnieniu finansowym świadczy, że na Dzień Transakcji, ewidencja księgowa będzie umożliwiać przypisanie przychodów, kosztów, aktywów i zobowiązań do Działalności Wydzielanej. Cele i strategie finansowe są opracowywane odrębnie dla Działalności Wydzielanej oraz Działalności Pozostałej. Usługi ogólne, takie jak np. usługi serwisu sprzątającego, są księgowane w ogólnym centrum kosztowym, a następnie alokowane do wszystkich Grup Biznesowych, w tym do Biznesu D. Analogicznie, na Dzień Transakcji będzie możliwe przypisanie aktywów / zobowiązań do danej działalności. W przypadku aktywów / zobowiązań związanych zarówno z Działalnością Wydzielaną, jak i Działalnością Pozostałą, również możliwe będzie przypisanie ich do danej działalności przy zastosowaniu właściwych kluczy alokacyjnych. Spółka Nabywająca będzie posiadać rachunek bankowy dedykowany do prowadzenia działalności gospodarczej po Dniu Transakcji, a Spółka Zbywająca zachowa dotychczas wykorzystywany rachunek bankowy na potrzeby działalności gospodarczej pozostającej w Spółce Zbywającej.

Wyodrębnienie organizacyjne jest zapewnione poprzez dysponowanie przez Działalność Wydzielaną odrębnym zespołem pracowników, jako że przewiduje się, iż około ... pracowników zostanie przeniesionych z X do Spółki Nabywającej. W wyniku Transakcji, może dojść do przejęcia zakładu pracy w rozumieniu art. 231 ustawy Kodeks pracy. Przewiduje się podzielenie tytułu do nieruchomości w taki sposób, aby obie Spółki miały odpowiedni dostęp do obiektów umożliwiających prowadzenie działalności. W związku z tym, że część wyposażenia biurowego, np. laptopy były wynajmowane przez X, Spółka Nabywająca zapewni przenoszonym pracownikom nowe laptopy. Planuje się, że Spółka Nabywająca będzie podnajmować przestrzeń biurową od X. Tym samym, Spółka Nabywająca będzie posiadała po Transakcji odpowiedni dostęp do obiektów oraz infrastruktury informatycznej do dalszego prowadzenia działalności w zakresie Biznesu D.

Wyodrębnienie funkcjonalne przejawia się tym, iż zespół składników zostanie zorganizowany w sposób zapewniający spójność i efektywność działań prowadzonych w ramach Działalności Wydzielanej. Z okoliczności sprawy wynika, że przenoszony zespół składników powinien być wystarczający do niezależnego prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę Nabywającą. W szczególności, Działalność Wydzielana będzie miała odpowiednią zdolność do samodzielnego zarządzania przydzielonymi jej składnikami majątku sprzedawanymi na rzecz Spółki Nabywającej, jak również do samodzielnego dokonywania zakupów towarów i usług na własne potrzeby. Niezależny zespół składników związanych z Działalnością Wydzielaną zostanie przypisany i sprzedany Spółce Nabywającej.

Zakłada się, że na Dzień Transakcji Działalność Wydzielana i Działalność Pozostała będą miały oddzielne Wewnątrzgrupowe Umowy o Świadczenie Usług z odpowiednimi spółkami Z, przy czym umowa dotycząca Działalności Wydzielanej będzie częścią umowy sprzedaży. Wobec powyższego, po przeprowadzeniu Transakcji, Działalność Wydzielana będzie w stanie niezależnie planować, inicjować, kontrolować i realizować swoje zadania biznesowe, w szczególności, będzie w stanie zawierać i wykonywać umowy z partnerami biznesowymi (tj. wewnątrzgrupowymi klientami i dostawcami), korzystając z zakupionych składników oraz polegając na swoich pracownikach i kierownictwie.

Po Dniu Transakcji, Spółka Zbywająca będzie kontynuować swoją działalność związaną jedynie z Działalnością Pozostałą, podczas gdy Spółka Nabywająca będzie kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej związanej z Działalnością Wydzielaną. W celu kontynuowania Działalności Wydzielanej w zakresie, w jakim była ona prowadzona na moment Transakcji przez Spółkę Zbywającą, nie będzie potrzeby angażowania przez Spółkę Nabywającą innych składników majątku, które nie były przedmiotem Transakcji.

Mając na uwadze zaprezentowany opis sprawy w kontekście przytoczonych regulacji prawnych oraz orzecznictwa TSUE stwierdzić należy, że opisany we wniosku zespół składników majątkowych składający się na Działalnością Wydzielaną, stanowić będzie zespół składników materialnych i niematerialnych organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębniony, który jest w stanie samodzielnie i niezależnie realizować swoje zadania oraz prowadzić działalność gospodarczą w taki sposób, w jaki dokonują tego samodzielne podmioty funkcjonujące na rynku, z wykorzystaniem własnych zasobów ludzkich, technicznych, finansowych oraz majątkowych.

Ponadto – jak wynika z wniosku – wymienione składniki majątkowe składające się na Działalnością Wydzielaną będą umożliwiały kontynuację działalności związanej z Biznesem D. Spółka Nabywająca będzie kontynuowała działalność w ww. zakresie przy pomocy składników majątku będących przedmiotem Transakcji bez potrzeby angażowania innych składników majątkowych, które nie były przedmiotem ww. Transakcji.

Zatem, w okolicznościach niniejszej sprawy uznać należy, że zespół składników Działalności Wydzielanej, która zostanie przeniesiona w ramach Transakcji do Spółki Nabywającej będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, tym samym ww. przeniesienie Działalności Wydzielanej będzie stanowiło czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.

Tym samym, Państwa stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ponadto podkreślam, że wydając interpretację przepisów prawa podatkowego Organ nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach przedstawionego przez Państwa opisu sprawy. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem sprawy. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Wskazać należy, że niniejsza interpretacja dotyczy podatku od towarów i usług. Natomiast w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem sprawy. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Stosownie do art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Z (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 ustawy Ordynacja podatkowa) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),

albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00