Interpretacja indywidualna z dnia 12.12.2017, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.388.2017.1.IZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.388.2017.1.IZ
Czy z tytułu dokonania opisywanego podziału przez wydzielenie poprzez utworzenie nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością po stronie spółki dzielonej powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 13 października 2017 r. (data wpływu 31 października 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy po stronie spółki dzielonej powstanie przychód w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 października 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy po stronie spółki dzielonej powstanie przychód w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka kapitałowa jest podmiotem, którego główną działalność gospodarczą stanowią roboty związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych. Dodatkowo, Wnioskodawca prowadzi działalność między innymi w zakresie przygotowania terenu pod budowę, wykonywania instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych, pozostałych robót budowlanych czy też niespecjalistycznego sprzątania budynków i obiektów przemysłowych oraz pozostałego sprzątania.
Wnioskodawca rozważa wydzielenie ze Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Planowany podział nastąpiłby bez obniżania kapitału zakładowego Spółki Dzielonej. Wydzielenie zostanie sfinansowane z kapitałów własnych Spółki Dzielonej, innych niż kapitał zakładowy, tj. kapitału zapasowego sp. z o.o., na podstawie art. 542 § 4 kodeksu spółek handlowych. Kapitał zapasowy znajdujący się obecnie w Spółce składa się głównie z wypracowanego przez Spółkę zysku z lat ubiegłych.