Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-11-22
Data publikacji: 2023-11-22

Sprzedaż towarów w promocyjnej cenie a odliczenie VAT

Sprzedaż towarów w promocyjnej cenie to częsta forma działań marketingowych wielu firm, które starają się w ten sposób dotrzeć do jak największej liczby klientów. W przypadku nabycia towarów przeznaczonych następnie do sprzedaży po cenie promocyjnej mogą pojawić się wątpliwości w zakresie odliczenia podatku VAT. Czy przedsiębiorca straci prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie tych towarów?

Instrukcje VAT - 15 praktycznych procedur dla podatników>>>

 

Sprzedaż towaru za symboliczną złotówkę stanowi częsty element akcji promocyjnych/reklamowych. Kluczowym elementem ustalenia wysokości przychodu przy takiej sprzedaży jest ekonomiczne uzasadnienie stosowania ceny. Z wydawanych przez administrację skarbową interpretacji podatkowych wynika że:

  • jeżeli cena bez uzasadnionej przyczyny (brak wyraźnego związku ze sprzedażą promocyjną) znacznie odbiega od wartości rynkowej rzeczy lub praw, przychód ten wówczas określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej,
  • jeżeli symboliczna cena jednego złotego ma swoje uzasadnienie ekonomiczne (jak to ma miejsce w rozpatrywanym przypadku), wówczas kwota taka nie będzie kwestionowana przez organy podatkowe i podatnik wykaże przychód ze sprzedaży na poziomie 1 zł netto, pomimo że cena taka odbiega od rynkowej. 

Potwierdzenie takiego stanowiska znaleźć można np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 11 października 2022 r., (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.532.2022.2.PC), w której dodatkowo podkreśla się znaczenie właściwego udokumentowania przeprowadzanych akcji promocyjnych.

W celu uniknięcia ewentualnego sporu z urzędem skarbowym warto zatem w przypadku sprzedaży promocyjnych za symboliczną złotówkę posiadać:

  • regulamin akcji promocyjnej – dokument ten powinien precyzyjnie określać wszystkie kluczowe aspekty promocji, takie jak okres jej obowiązywania oraz krąg osób, do których jest ona skierowana. Regulamin powinien również zawierać wszelkie istotne szczegóły dotyczące zasad uczestnictwa, wymogów i ograniczeń,
  • dokumentację potwierdzającą spełnienie warunku niezbędnego – w celu umożliwienia zakupu towaru za 1 złoty lub spełnienie innego istotnego warunku promocji konieczne jest udokumentowanie tego procesu. To może obejmować np. listę klientów, którzy zakwalifikowali się do promocji, lub potwierdzenie spełnienia warunków w konkretny sposób, na przykład za pomocą paragonów lub kodów rabatowych,
  • dodatkowo przydatną informacją może być wykaz klientów, którzy skorzystali z promocji, oraz informacje dotyczące ilości towarów wydanych w obniżonej cenie.

W przypadku sprzedaży towarów po obniżonej cenie promocyjnej podstawę opodatkowania VAT ustala się na zasadach ogólnych. W praktyce oznacza to, że podstawą opodatkowania jest rzeczywista kwota, którą dostawca otrzymuje lub ma otrzymać od nabywcy w związku ze sprzedażą promocyjną, po odjęciu kwoty VAT. Innymi słowy w przypadku sprzedaży za „symboliczną złotówkę” podstawą opodatkowania jest owa „symboliczna złotówka”.

Podatnik ma prawo do odliczenia VAT w przypadku zakupu lub wytworzenia towarów, które są używane w działalności gospodarczej. Przepisy dotyczące podatku VAT nie ograniczają zakresu tego prawa, nawet w sytuacji, gdy podatnik sprzedaje towary po obniżonych cenach promocyjnych (za symboliczną złotówkę), które są zazwyczaj niższe niż cena zakupu czy cena rynkowa.

W praktyce oznacza to, że VAT, który zapłaciliśmy przy nabyciu towarów, nadal możemy odliczyć od VAT należnego, nawet jeśli te towary zostaną sprzedane później po niższych cenach w ramach promocji.

Czytaj więcej: Jak rozliczyć w księgach rachunkowych sprzedaż towaru za symboliczną złotówkę>>

Monitor księgowego_11_2023

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00