Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-11-08
Data publikacji: 2023-11-08

Faktury wystawionej w KSeF nie można anulować

Chociaż anulowanie faktury nie zostało jednoznacznie zdefiniowane w przepisach, jest popularnym zjawiskiem w codziennym obrocie gospodarczym. W ten sposób można naprawić drobne błędy na dokumentach sprzedaży. Jak będzie wyglądała sytuacja gdy faktura zostanie wystawiona w KSeF?

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, ani przepisy rozporządzeń wykonawczych nie regulują kwestii dotyczącej anulowania wystawionych faktur. W praktyce jednak - w drodze wyjątku - jest dopuszczalne anulowanie faktury, sprowadzające się do przekreślenia oryginału i kopii faktury oraz dokonaniu na nich adnotacji uniemożliwiających ich powtórne wykorzystanie.

Ważną cechą KSeF jest to, że wystawiona w systemie faktura nie może zostać cofnięta czy anulowana za obopólną zgodą odbiorcy i wystawcy. Powyższe, choć formalnie nieuregulowane, jest popularnym zjawiskiem w codziennym obrocie gospodarczym. Jednak dla faktur wystawianych przez KseF jedynym sposobem poprawienia przez wystawcę błędów na fakturze jest wystawienie faktury korygującej. Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy faktura zostanie wystawiona na błędny podmiot. Taką fakturę trzeba skorygować do zera i wystawić nową na prawidłowy podmiot.

W okresie przejściowym, przed wprowadzeniem obowiązkowego KSeF, nadal istnieje jednak możliwość poprawienia tzw. błędów mniejszej wagi notą korygującą wystawioną przez nabywcę. Nota powinna w takim przypadku zostać wystawiona poza KSeF, niemniej ten typ dokumentu zostanie całkowicie zlikwidowany wraz z wprowadzeniem obowiązkowego KSeF, niezależnie od tego, czy nota dotyczy faktury ustrukturyzowanej czy wystawionej poza KSeF.

Ważne

Po wejściu w życie obowiązkowego KSeF nastąpi likwidacja not korygujących. System KSeF będzie pozwalał jedynie na wystawienie faktury korygującej przez dostawcę. Faktura ustrukturyzowana będzie mogła zostać skorygowana tylko poprzez fakturę korygującą wystawioną w KSeF.

Wprowadzenie KSeF u danego podmiotu lub jego kontrahentów może wiązać się ze zwiększeniem liczby faktur korygujących, które stanowić będą jedyny sposób poprawienia błędów, niezależnie od sposobu wystawienia dokumentu i rodzaju błędu - czy jest to błąd wpływający na kwoty czy drobna pomyłka np. w adresie albo opisie towaru lub usługi.

Czytaj więcej w Poradniku Gazety Prawnej KSeF Wdrożenie w firmie>>>

KSeF Wdrożenie w firmie

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00