Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-09-29
Data publikacji: 2023-09-29

Wliczenie premii do podstawy świadczenia urlopowego

Główna księgowa ma zapis w umowie, że po spełnieniu określonych warunków przysługuje jej premia roczna (za pracę związaną ze sporządzeniem sprawozdania finansowego). Otrzymuje ją po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. W 2022 r. premia została wypłacona w lipcu i wliczona do podstawy świadczenia urlopowego przez kolejne 3 miesiące. W 2023 r. premia wypłacona również w lipcu nie została już wliczona do podstawy świadczenia urlopowego. Pracownik płac argumentuje niewliczenie jej tym, że jest to składnik jednorazowy i za okres dłuższy niż miesiąc. Główna księgowa nie zgadza się z takim stanowiskiem, tłumacząc się zapisem w umowie, powtarzalnością i roszczeniowością premii po spełnieniu opisanych warunków. Jest to premia za jej podstawowe obowiązki służbowe. Jak rozstrzygnąć tę sytuację?

Jeżeli przez świadczenie urlopowe rozumiemy wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, premia roczna, ze względu na okres, za jaki przysługuje, nie podlega wliczeniu do podstawy wymiaru tego świadczenia. W podstawie tej uwzględniane są zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okres nie dłuższy niż 1 miesiąc.

Zasadą jest, że za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy (art. 172 Kodeksu pracy).

Szczegółowe zasady ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (dalej – rozporządzenie urlopowe). 

Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy obliczane jest ze składników stałych i zmiennych, przysługujących za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc. Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu. Natomiast zmienne składniki wynagrodzenia uwzględniane są przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. 

Jeżeli pracownik otrzymuje składniki zmienne, których wysokość znacznie waha się w poszczególnych miesiącach lub krótszych okresach, za które przysługuje, składniki te mogą być uwzględnione przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie nie przekraczającym 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu (§ 7-8 rozporządzenia urlopowego).

Co istotne, przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego, należy pominąć niektóre wypłaty, bez względu na cykliczność ich wypłat. Należą do nich m.in.:

  • jednorazowe lub nieperiodyczne wypłaty za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
  • wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas nie zawinionego przez pracownika przestoju,
  • gratyfikacje jubileuszowe,
  • nagrody z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzeni roczne, należności przysługując z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej (§ 6 rozporządzenia urlopowego).

Premia roczna, o której mowa w problemie, co prawda nie mieści się w ww. katalogu, w tym nie ma jednorazowego charakteru lecz jest powtarzalna, ale nie podlega wliczeniu do podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego, ponieważ nie jest składnikiem przysługującym za okres nie dłuższy niż 1 miesiąc.

Bożena Goliszewska-Chojdak

Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00