Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-08-31
Data publikacji: 2023-08-31

Rezygnacja i utrata prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek

Podatnicy korzystający z opodatkowania w formie ryczałtu mogą zrezygnować z tej formy opodatkowania. W takim przypadku tracą prawo do korzystania z opodatkowania estońskim CIT z końcem danego roku podatkowego (zob. art. 28l pkt 1 updop).

Jak czytamy w "Przewodniku do ryczałtu od dochodów spółek": 

MF

(…) podatnik może również w dowolnym momencie zrezygnować z tej formy opodatkowania, na podstawie art. 28l ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Warunkiem jest jednak to, aby rezygnacja nastąpiła z końcem roku obrotowego (podatkowego). Nie jest dopuszczalna rezygnacja z ryczałtu w trakcie trwającego roku obrotowego (podatkowego).

Przykład

Spółka z o.o. stosująca rok kalendarzowy jako rok obrotowy (podatkowy) od 1 stycznia 2022 r. korzysta z opodatkowania w formie ryczałtu. Spółka ta chciałaby zrezygnować z tej formy opodatkowania. Najszybciej może to uczynić z początkiem nowego roku obrotowego (podatkowego), tj. z dniem 1 stycznia 2024 r.

Rezygnacja ta dokonywana jest w ramach deklaracji CIT-8E składanej za ostatni rok korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu. Służy do tego poz. 33, w której podatnik - jeżeli rezygnuje z opodatkowania w formie ryczałtu - zaznacza kwadrat 1. tak (w przeciwnym razie podatnik zaznacza kwadrat 2. nie).

Przykład

Wróćmy do poprzedniego przykładu i załóżmy, że spółka, o której w nim mowa, będzie chciała zrezygnować z opodatkowania w formie ryczałtu od 2024 r. W tym celu spółka ta, składając deklarację CIT-8E za 2023 r., powinna zaznaczyć kwadrat 1 w poz. 33.

Ponadto podatnicy mogą utracić prawo do korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu:

  1. na skutek niespełnienia w roku podatkowym warunku odpowiedniej struktury przychodów (odnośnie tego warunku - zob. pkt 2.1. Warunek odpowiedniej struktury przychodów) albo warunku dotyczącego wysokości zatrudnienia lub ponoszenia wydatków z tytułu wypłaty wynagrodzeń (odnośnie tego warunku - zob. pkt 2.2. Warunek dotyczący zatrudnienia lub ponoszenia wydatków z tytułu wypłaty wynagrodzeń); w przypadkach takich utrata prawa do opodatkowania w formie ryczałtu następuje z końcem roku, w którym jeden z tych warunków nie został spełniony (zob. art. 28l ust. 1 pkt 3 updop),
  2. na skutek niespełnienia warunku odpowiedniej formy prawnej (odnośnie tego warunku - zob. pkt 2.3. Warunek odpowiedniej formy prawnej), warunku nieposiadania określonych praw (odnośnie tego warunku - zob. pkt 2.4. Warunek odpowiedniej formy prawnej) lub warunku niesporządzania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR odnośnie tego warunku - zob. pkt 2.5. Warunek niesporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z MSR); w przypadkach takich utrata prawa do opodatkowania w formie ryczałtu następuje z końcem roku poprzedzającego rok, w którym jeden z tych warunków nie został spełniony (zob. art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. a updop),
  3. jeżeli podatnik nie prowadził ksiąg podatkowych lub dane wynikające z ksiąg podatkowych nie pozwalają na określenie wyniku finansowego netto; w przypadkach takich utrata prawa do opodatkowania w formie ryczałtu następuje z końcem roku poprzedzającego rok, w którym to nastąpiło (zob. art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. b updop),
  4. na skutek dokonania przez podatnika przejęcia innego podmiotu w drodze łączenia albo podziału podmiotów lub otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, chyba że ma zastosowanie jedno ze wskazanych poniżej wyłączeń utraty prawa do opodatkowania w formie ryczałtu; w przypadkach takich utrata prawa do opodatkowania w formie ryczałtu następuje z końcem roku poprzedzającego rok, w którym nastąpiło przejęcie lub otrzymany został wkład niepieniężny (zob. art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. c updop),
  5. na skutek przejęcia podatnika przez inny podmiot w drodze łączenia lub podziału podmiotów, w tym podziału przez wydzielenie, lub wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, chyba że podmiot przejmowany, dzielony lub wnoszący wkład niepieniężny jest opodatkowany ryczałtem; w przypadkach takich utrata prawa do opodatkowania w formie ryczałtu następuje z końcem roku poprzedzającego rok, w którym nastąpiło przejęcie (zob. art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. d updop).
Przykład

Spółka z o.o. stosująca rok kalendarzowy jako rok obrotowy (podatkowy) korzysta od 2022 r. z opodatkowania w formie ryczałtu. W 2023 r. spółka ta nie spełni warunku dotyczącego wysokości zatrudnienia lub ponoszenia wydatków z tytułu wypłaty wynagrodzeń. W tej sytuacji z początkiem 2024 r. utraci prawo do korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu.

Odnośnie utraty prawa do korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu na podstawie art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. c updop wskazać należy, że w dwóch przypadkach utrata ta nie ma miejsca. Jest tak, jeżeli:

  • podmiot przejmowany, dzielony lub wnoszący wkład niepieniężny jest opodatkowany ryczałtem albo
  • podmiot przejmowany, dzielony lub wnoszący wkład niepieniężny z dniem przejęcia lub wniesienia wkładu zamknie księgi rachunkowe, sporządzi sprawozdanie finansowe oraz dokona rozliczenia i ustaleń, o których mowa w art. 7aa updop (więcej na temat tych obowiązków - zob. pkt 4. Obowiązki ciążące na podatnikach wybierających opodatkowanie w formie ryczałtu), w zakresie transakcji pozostających w związku z przejmowanymi składnikami majątku.

Czytaj więcej w artykule Monitora Księgowego Nr 9/2023: "Ryczałt od dochodów spółek - zasady stosowania i rozliczenie podatkowe i księgowe" >>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00