Porada
Czy spółka rozliczająca się estońskim CIT ma prawo odliczyć podatek naliczony związany z towarami i usługami wykorzystanymi dla celów osobistych wspólników
PROBLEM
Spółka przeszła na estoński CIT. Ukryte zyski opodatkowuje w kwocie brutto. Czy spółka ma prawo odliczyć podatek naliczony związany z towarami i usługami wykorzystanymi dla celów osobistych wspólników?
RADA
Spółka ma prawo odliczyć podatek naliczony związany z towarami i usługami wykorzystanymi dla celów osobistych wspólników, co dla celów opodatkowania ryczałtem od spółek jest opodatkowane jako ukryte zyski, ponieważ w przepisach ustawy o VAT nie zamieszczono regulacji, która uniemożliwiałby takie odliczenie.
UZASADNIENIE
W oparciu o brzmienie przywołanych poniżej przepisów ustawy o VAT oraz ustawy o CIT, opodatkowaniu podatkiem VAT (tak jak odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług) podlegają:
- przekazanie lub zużycie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika oraz
- użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy (dalej wspólnicy), jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów, oraz
- nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste wspólników, udziałowców, akcjonariuszy.
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikom czynnym VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących ich nabycie.
Mając powyższe na uwadze spółce będącej czynnym podatnikiem VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w każdym przypadku wykorzystania towarów lub usług na cele osobiste wspólników, ponieważ są to czynności z mocy prawa podlegające opodatkowaniu, co jest podstawowym warunkiem dla jego odliczania. Dla tego prawa bez jakiegokolwiek prawnego znaczenia pozostaje wybrana przez spółkę forma opodatkowania podatkiem dochodowym.
art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 2 pkt 1, art. 8 ust. 2 pkt 1, art. 15 ust. 1-2, art. 86 ust. 1-2, art. 88, art. 99 ust. 1-3, ust. 7c, ust. 11c, ust. 13a, art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 361),
art. 28m ust. 1 pkt 2, ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm.).
Marian Szałucki
doradca podatkowy
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right