Porada
Czy spółka rozliczająca się estońskim CIT ma prawo odliczyć podatek naliczony związany z towarami i usługami wykorzystanymi dla celów osobistych wspólników
PROBLEM
Spółka przeszła na estoński CIT. Ukryte zyski opodatkowuje w kwocie brutto. Czy spółka ma prawo odliczyć podatek naliczony związany z towarami i usługami wykorzystanymi dla celów osobistych wspólników?
RADA
Spółka ma prawo odliczyć podatek naliczony związany z towarami i usługami wykorzystanymi dla celów osobistych wspólników, co dla celów opodatkowania ryczałtem od spółek jest opodatkowane jako ukryte zyski, ponieważ w przepisach ustawy o VAT nie zamieszczono regulacji, która uniemożliwiałby takie odliczenie.
UZASADNIENIE
Estoński CIT to forma opodatkowania, w której podatek dochodowy od osób prawnych jest odraczany do momentu wypłaty zysków wspólnikom. Celem jest uproszczenie rozliczeń podatkowych oraz wspieranie reinwestowania zysków w firmie.
W oparciu o brzmienie przywołanych poniżej przepisów ustawy o VAT oraz ustawy o CIT, opodatkowaniu podatkiem VAT (tak jak odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług) podlegają:
- przekazanie lub zużycie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika oraz
- użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy (dalej wspólnicy), jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów, oraz
- nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste wspólników, udziałowców, akcjonariuszy.
Podatek naliczony to podatek VAT, który przedsiębiorca zapłacił przy zakupie towarów lub usług. Jest on odliczany od podatku należnego, który przedsiębiorca musi zapłacić do urzędu skarbowego.
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikom czynnym VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących ich nabycie.
Odliczenie VAT to możliwość zmniejszenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony zapłacony przy zakupie towarów i usług związanych z działalnością opodatkowaną. Prawo to przysługuje czynnym podatnikom VAT.
Mając powyższe na uwadze spółce będącej czynnym podatnikiem VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w każdym przypadku wykorzystania towarów lub usług na cele osobiste wspólników, ponieważ są to czynności z mocy prawa podlegające opodatkowaniu, co jest podstawowym warunkiem dla jego odliczania. Dla tego prawa bez jakiegokolwiek prawnego znaczenia pozostaje wybrana przez spółkę forma opodatkowania podatkiem dochodowym.
art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 2 pkt 1, art. 8 ust. 2 pkt 1, art. 15 ust. 1-2, art. 86 ust. 1-2, art. 88, art. 99 ust. 1-3, ust. 7c, ust. 11c, ust. 13a, art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 361),
art. 28m ust. 1 pkt 2, ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm.).
Marian Szałucki
doradca podatkowy
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right