Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-05-12
Data publikacji: 2023-05-12

Zwiększenie dostępności miejsc pracy dla niepełnosprawnych

Środki unijne z nowej perspektywy finansowej 2021-2027 mogą być przeznaczone m.in. na zwiększenie dostępności miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jak wskazano w komunikacie, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska - Jedynak podpisała deklarację, która m.in. zobowiązuje do starań na rzecz zwiększenia wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w Polsce do 40 proc. w perspektywie 2030 r. Dokument przedstawiono podczas kongresu Inclu(vi)sion, którego celem jest poszerzenie otwartego dialogu i współpracy pomiędzy biznesem, administracją i organizacjami pozarządowymi w kierunku zwiększenia zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.

"W rozpoczynającej się nowej perspektywie finansowej 2021-2027 (...) wydzieliliśmy osobną oś programu krajowego skierowaną tylko na zwiększenie dostępności rynku pracy dla tych osób. Znalazły się tam działania przygotowujące grunt dla aktywności osób z niepełnosprawnościami z zakresu dostępności, ale też wprost pomagające przezwyciężyć bariery w zakresie podejmowania pracy i uczestnictwa w życiu społecznym" – powiedziała wiceszefowa MFiPR.

Przypomniała, że w programie krajowym Wiedza, Edukacja i Rozwój wyodrębniono osobne działania skierowane na aktywizację zawodową i poprawę jakości miejsc pracy osób z niepełnosprawnościami. "Ze wsparcia skorzystało 8 tys. osób, a w ciągu pół roku od zakończenia projektów blisko 45 proc. z nich podjęło pracę" – dodała. Zaznaczyła, że w rozpoczynającej się nowej perspektywie finansowej 2021-2027 resort chce kontynuować wdrażanie zmian i wspieranie zwiększania aktywności osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy.

W informacji resortu wskazano, że ważnym elementem stwarzającym szanse rozwojowe dla osób z niepełnosprawnościami jest Program Dostępność Plus. "Od uruchomienia programu w 2018 r., zostało zrealizowanych ponad 100 inicjatyw, a drugie tyle jest w trakcie realizacji. Na inwestycje, które zwiększają dostępność w naszym otoczeniu, przeznaczyliśmy na ponad 16 mld zł" - napisano.

Źródło: PAP

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00