Wyrok SN z dnia 29 września 2022 r., sygn. II CSKP 147/22
Naruszenie przez sąd drugiej instancji zasad sporządzania uzasadnienia orzeczenia (aktualnie uregulowanych w art. 3271 i art. 387 § 21 k.p.c.) jedynie wyjątkowo może stanowić usprawiedliwioną podstawę kasacyjną, co ma miejsce, gdy wskutek uchybienia wymaganiom stawianym uzasadnieniu zaskarżone orzeczenie nie poddaje się kontroli kasacyjnej.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Tomasz Szanciło (przewodniczący)
SSN Jacek Grela
SSN Krzysztof Wesołowski (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa J. K. przeciwko Ł. D., R. D. i E. K. o uzgodnienie treści księgi wieczystej, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 29 września 2022 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w Ostrołęce z dnia 10 maja 2018 r., sygn. akt I Ca 358/17,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w Ostrołęce do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 29 marca 2017 r. Sąd Rejonowy w Pułtusku uwzględnił powództwo J. K. i uzgodnił stan prawny księgi wieczystej nr […] (poprzednio KW […]), prowadzonej przez Sąd Rejonowy w Pułtusku IV Wydział Ksiąg Wieczystych dla nieruchomości położonej w N., gm. […], nr działki […] (dalej: „Nieruchomość”), w ten sposób, że w dziale II tej księgi dokonał wpisu prawa własności Nieruchomości na rzecz: J. K. - do udziału w wysokości 1/2 prawa własności; E. K. - do udziału w wysokości 1/2 prawa własności, Ł. D. - do udziału w wysokości 1/8 prawa własności, J. D. - do udziału w wysokości 1/8 prawa własności, oraz rozstrzygnął o kosztach postępowania.