Wyrok SN z dnia 6 października 2021 r., sygn. I PSKP 21/21
1. Pod pojęciem "zasady równego traktowania w zatrudnieniu" z art. 183d k.p. należy rozumieć za równo dyskryminację ze względu na niedozwolone kryterium różnicujące (art. 183a k.p.), jak i inne przypadki nierównego traktowania w zatrudnieniu.
2. Odszkodowanie, o którym mowa w art. 183d k.p., obejmuje zarówno naprawienie szkody majątkowej, jak i krzywdy (szkody niemajątkowej), pełni zatem również funkcję zadośćuczynienia.
3. Pracownik nabywa prawo do odszkodowania na podstawie art. 183d k.p. wtedy, gdy zostanie spełniona jedyna, wymieniona w tym przepisie, przesłanka odpowiedzialności odszkodowawczej, a mianowicie zostanie wykazane, że pracodawca naruszył wobec pracownika zasadę równego traktowania w zatrudnieniu.
4. Wyraźne rozróżnienie przez pracownika (powoda), że odszkodowania z art. 183d k.p. domaga się zarówno z tytułu szkody majątkowej (utraconych zarobków), jak i z tytułu krzywdy moralnej (np. poczucia wykluczenia z rynku pracy, zmniejszenia poczucia własnej wartości) powinno przełożyć się na zasądzenie na jego rzecz zarówno odszkodowania sensu stricto, jak i zadośćuczynienia, choćby w minimalnej wysokości określonej w tym przepisie (minimalnego wynagrodzenia za pracę).
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Katarzyna Gonera (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Bohdan Bieniek
SSN Maciej Pacuda
w sprawie z powództwa A. S. przeciwko P. Spółce Akcyjnej w W. (…) Oddziałowi w Ł. o zadośćuczynienie i odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 6 października 2021 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ł. z dnia 17 kwietnia 2019 r., sygn. akt VIII Pa (…),
uchyla zaskarżony wyrok w punkcie II. i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w Ł. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie