Orzeczenie
Zasada równego traktowania a prawo do dodatkowych świadczeń w związku z przejściem na emeryturę - Wyrok SN z dnia 28 sierpnia 2024 r., sygn. I PSKP 15/24
Warunek pozostawania w stanie zatrudnienia na dzień podpisania porozumienia o wypłacie świadczeń, pomijający pracowników, którzy zakończyli zatrudnienie po spełnieniu warunków pracy uprawniających do tych świadczeń, narusza zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, co skutkuje nieobowiązywaniem takiego postanowienia zgodnie z art. 9 § 4 k.p.
Sąd Najwyższy w składzie:
Prezes SN Piotr Prusinowski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Halina Kiryło
SSN Dawid Miąsik
w sprawie z powództwa G. C. przeciwko J. Spółce Akcyjnej w J. o zapłatę dodatkowej nagrody rocznej za 2016 rok i deputat węglowy za 2016 rok, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 28 sierpnia 2024 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Gliwicach z dnia 12 października 2022 r., sygn. akt VIII Pa 66/22,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w Gliwicach do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia 12 października 2022 r. Sąd Okręgowy w Gliwicach oddalił apelację powoda G. C. wniesioną od wyroku Sądu Rejonowego w Gliwicach z dnia 10 lutego 2022 r., w którym oddalono powództwo wniesione przeciwko J. Spółka Akcyjna w J.
Powód domagał się zasądzenia 12.806,20 zł tytułem wynagrodzenia w postaci dodatkowej nagrody rocznej, tak zwanej 14-tej pensji za 2016 r. oraz 5.563,20 zł tytułem deputatu węglowego za 2016 r. wraz z należnymi odsetkami ustawowymi za opóźnienie.
Sąd pierwszej instancji ustalił (co zaakceptował Sąd odwoławczy), że powód w okresie od 1 grudnia 1992 r. do 26 września 2017 r. był zatrudniony w KWK „K.” w pełnym wymiarze czasu pracy, ostatnio na stanowisku kierownik działu strzelniczego pod ziemią. Stosunek pracy powoda ustał na podstawie porozumienia stron w związku z przejściem na emeryturą.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right