Wyrok SN z dnia 27 maja 2021 r., sygn. II PSKP 32/21
Mimo tego, iż zarówno Konstytucja RP, jak i Kodeks pracy zabraniają jakiegokolwiek nierównego traktowania a nie tylko jego kwalifikowanej postaci, jaką jest dyskryminacja (czyli nierówne traktowanie z uwagi na wymienione w przepisach kryteria dyskryminacji), to roszczenie o odszkodowanie wywodzone z art. 183d k.p. przysługuje jedynie za ową kwalifikowaną postać nierównego traktowania. Trzeba jednak nadmienić, że nierówne traktowanie w zatrudnieniu z innych przyczyn, nieuznanych za dyskryminujące, nie pozostaje bez jakiejkolwiek sankcji. Poszkodowanemu wskutek takiego działania pracodawcy przysługuje bowiem roszczenie odszkodowawcze z art. 471 k.c. w związku z art. 300 k.p., oczywiście przy wykazaniu wszystkich przesłanek odpowiedzialności z tego przepisu.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Maciej Pacuda (przewodniczący)
SSN Halina Kiryło (sprawozdawca)
SSN Zbigniew Korzeniowski
w sprawie z powództwa U.C. przeciwko E. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w B. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 27 maja 2021 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w B. z dnia 28 marca 2019 r., sygn. akt V Pa (…),
uchyla zaskarżony wyrok w punkcie I w części oddalającej powództwo i w tym zakresie przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w B. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powódka U.C. pozwem skierowanym przeciwko byłemu pracodawcy E. Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w B. wniosła o zasądzenie kwoty 12.900 zł tytułem odszkodowania za nieuzasadnione wypowiedzenie umowy o pracę oraz kwoty 36.000 zł tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu wraz z odsetkami ustawowymi od dnia doręczenia pozwu do dnia zapłaty.
Pozwana domagała się oddalenia powództwa w całości i rozstrzygnięcia o kosztach procesu, w tym kosztach zastępstwa procesowego.