Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 27 października 2021 r., sygn. II PSKP 63/21

Odszkodowania przewidziane w art. 183d k.p. powinno być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające. Odszkodowanie powinno zatem wyrównywać uszczerbek poniesiony przez pracownika, powinna być zachowana odpowiednia proporcja między odszkodowaniem a naruszeniem przez pracodawcę obowiązku równego traktowania pracowników, a także odszkodowanie powinno działać prewencyjnie. Ustalając jego wysokość należy więc brać pod uwagę okoliczności dotyczące obu stron stosunku pracy, zwłaszcza do odszkodowania mającego wyrównać szkodę niemajątkową pracownika, będącego zadośćuczynieniem za krzywdę.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Piotr Prusinowski (przewodniczący)

SSN Bohdan Bieniek

‎SSN Krzysztof Rączka (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa K. E. ‎przeciwko Fundacji […] w J. ‎z udziałem […] Towarzystwa […] ‎o odszkodowanie, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 27 października 2021 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 25 kwietnia 2019 r., sygn. akt VII Pa […],

uchyla zaskarżony wyrok w części oddalającej apelację powódki i przekazuje sprawę w tym zakresie Sądowi Okręgowemu w W. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 25 kwietnia 2019 r., sygn. akt VII Pa (…) Sąd Okręgowy w W. oddalił apelacje powódki K. E. oraz pozwanej Fundacji (…) w J. od wyroku Sądu Rejonowego w W. z 16 listopada 2018 r., sygn. akt VI P (…), którym Sąd pierwszej instancji uwzględnił częściowo powództwo o odszkodowanie z tytułu naruszenia zakazu dyskryminacji.

W sprawie ustalono, że powódka K. E. była zatrudniona w pozwanej Fundacji (…) z siedzibą w J. na podstawie umowy o pracę na czas określony od 1 września 2015 r. do 31 sierpnia 2016 r. w wymiarze czasu pracy wynoszącym 17/19 na stanowisku nauczyciela języka łacińskiego i greckiego (4 godziny w gimnazjum, 12 godzin w liceum oraz 1 godzina kółka greckiego). Miejscem pracy powódki było Gimnazjum i Liceum im (…) w J. Powódka pobierała średnie miesięczne wynagrodzenie w wysokości 3.224,79 zł brutto.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00